تور جزیره هنگام و تجربه ی سفر به سواحل نقره ای

ساحل لافت
بندر لافت (معرفی 9 جاذبه‌ گردشگری لافت)
فوریه 18, 2019
تاریخچه قلعه پرتغالی ها قشم
دانستنی هایی کامل از قلعه پرتغالی ها قشم
مارس 4, 2019
اقامت در جزیره هنگام

 جزیره هنگام کجاست؟

جزیره هنگام در 2 کیلومتری جنوب شرقی، قشم و در آب های نیلگون خلیج همیشه فارس قرار دارد. این جزیره کوچک مساحتی در حدود 33.6 کیلومتر مربع دارد و به همراه دو جزیره هرمز و لارک، از جمله جزایر نزدیک به قشم به حساب می آید و به این دلیل بسیاری از گردشگران در سفر به قشم، تور جزیره هنگام را در برنامه های خود قرار می دهند و از زیبایی های این جزیره ی منحصر به  فرد، غرق لذت می شوند.

جزیره هنگام در استان پهناور هرمزگان واقع شده است و شامل سه روستای کوچک است که هر کدام از آن ها آداب و رسوم خاص خود را دارند. اسامی این روستاها عبارتند از هنگام قدیم یا کهنه، هنگام نو یا جدید (ماشی) و غیل. پیشنهاد می کنیم در تور جزیره هنگام حتما سری به هر سه روستا بزنید. جالب است بدانید طول جزیره هنگام از روستای ماشی تا هنگام قدیم چیزی در حدود 9 کیلومتر است و مرکز این جزیره نیز روستای ماشی است.

جزیره هنگام کجاست

بلندترین نقطه ی جزیره ی هنگام کوه ناکس با 106 متر ارتفاع است. جالب است بدانید در جزیره هنگام خبری از خیابان و ماشین و سروصدا نیست؛ بنابراین اگر می خواهید آرامش واقعی را به دور از هیاهوی شهر تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم به جای تورهای جزایر جنوب شرقی آسیا، تور جزیره هنگام را تجربه کنید.

 تاریخچه جزیره هنگام

جالب است بدانید نام قدیم این جزیره، هنجام یا هنیام بوده که در طول زمان به هنگام تغییر نام داده است. جزیره ی هنگام به علت واقع شدن در آب های خلیج فارس، از گذشته موقعیت استراتژیکی داشته و به همین دلیل در طول تاریخ بارها و بارها مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته است.

برای مثال در دوره ی صفویه پرتغالی ها به جزیره ی هنگام هجوم می آورند و این جزیره را برای مدت طولانی تحت سلطه ی خود در می آورند. قلعه ی پرتغالی ها که در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری هنگام به حساب می آید از یادگاری های آن دوره است.

در دوره قاجاریان، انگلیسی ها به جزیره هنگام هجوم آوردند تا نام خود را در کنار پرتغالی ها در تاریخ به عنوان مهاجمان هنگام به ثبت برسانند. اما اگر فکر می کنید انگلیسی ها و پرتغالی ها تنها استعمارگران هنگام بوده اند، باید بگوییم اشتباه می کنید و این جزیره بارها و بارها توسط اعراب و دیگر دول خارجی مورد یورش قرار گرفته است و در حال حاضر می توان ردپای آن ها را در این جزیره دید.

این وضعیت ادامه داشت تا این که در سال 1307 رضا شاه روی کار آمد و تصمیم به کوتاه کردن دست متجاوزان از هنگام گرفت. کشمش نیروهای ایرانی و متجاوزان انگلیسی تا سال 1311 ادامه داشت تا این که بالاخره نیروهای نظامی انگلیسی از جزیره ی هنگام گریختند و از آن پس این جزیره بخشی از خاک ایران شد و هیچ متجاوزی اجازه ی ورود به آن را به خود نداد.

در نهایت پیشنهاد می کنیم در تور جزیره هنگام سری به آثار تاریخی به جای مانده از استعمار، مثل قلعه ی پرتغالی ها بزنید و غرق تاریخ شگفت انگیز این جزیره شوید.

  خرید بلیط قشم؛ لیست ۱۵ شرکت فروش بلیط قشم از سراسر ایران

تاریخچه جزیره هنگام

 چگونه به جزیره هنگام برویم؟

یکی از اساسی ترین سوالاتی که به هنگام سفر با تور جزیره هنگام به وجود می آید، این است که چگونه به این جزیره ی زیبا برویم؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم جزیره ی هنگام در استان هرمزگان و در 2 کیلومتری جنوب شرقی قشم قرار دارد؛ بنابراین تنها راه شما برای سفر به هنگام این است که ابتدا خود را به جزیره ی قشم برسانید و سپس از طریق قایق به هنگام بروید.

برای سفر به قشم و جزیره هنگام دو راه پیش روی شما است:

 1.  ابتدا خود را به بندر عباس برسانید و با لنج به قشم بروید. حال باید سراغ اسکله ی کندالو را از محلی ها بگیرید و سپس با کرایه کردن یک قایق 45 دقیقه بعد به جزیره ی زیبای هنگام می رسید.

 2. دومین راه استفاده از هواپیما است، خوشبختانه جزیره قشم دارای فرودگاهی است که در نزدیکی اسکله کندالو قرار دارد و مسافران می توانند به سادگی خود را به جزیره هنگام برسانند.

از مزایای قایق سواری در تور جزیره هنگام این است که شما می توانید ماهی های زیبا و مرغ های دریایی را از نزدیک ببینید و اگر خوش شانس باشد دقایقی را به بازی با دلفین های بانمک اختصاص دهید.

چگونه به جزیره هنگام برویم

 اقامت در جزیره هنگام

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، جزیره هنگام بافت سنتی دارد و به همین دلیل در آن خبری از هتل ها و اقامتگاه های مجلل نیست. پس اگر قصد اقامت در جزیره هنگام را داشته باشید، دو راه پیش روی شما است.

 1. اقامت در خانه های بومی و بسیار زیبای محلی ها که برای این کار باید روستای هنگام جدید را برای اقامت انتخاب کنید و در یکی از خانه های زیبای آن ساکن شوید.

 2. کمپینگ هیجان انگیزترین راه اقامت در هنگام است. از آنجایی که آب و هوای این جزیره در پاییز و زمستان معتدل است، کمپینگ گزینه ی خوبی برای اقامت در جزیره هنگام به حساب می آید.

پس اگر در تور جزیره هنگام قصد کمپینگ و اقامت در این جزیره را دارید، پیشنهاد می کنیم در نزدیکی مناطق مسکونی اقامت کنید و محل اقامت خود را به پاسگاه محلی اطلاع دهید تا در هنگام گشت زنی حواسشان به شما باشید و امنیت تان را تامین کنند.

با توجه به این که جزیره هنگام بسیار کوچک است و هتلی برای پذیرایی از مسافران ندارد، بسیاری از گردشگران تور جزیره هنگام، تنها یک روز را به گشت و گذار در آن اختصاص می دهد و در نهایت جزیره ی قشم را برای اقامت انتخاب می کنند.

اقامت در جزیره هنگام

تور جزیره هنگام و دیدنی های آن

یکی از اصلی ترین اهداف تور جزیره هنگام، سواحل بکر و زیبای این جزیره است و مشابه آن ها را تنها می توان در کشورهایی مثل مالزی و تایلند مشاهده کرد.

جالب است بدانید هر کدام از سواحل جزیره هنگام نام خاصی دارند و ویژگی های جغرافیایی منحصر به فرد، آن ها را از هم متمایز می کند.

  این توصیه‌ها را به کار بگیرید تا سفر شاد و بدون دردسری داشته باشید 

ساحل نقره ای جزیره هنگام، یکی از معروف ترین و البته عجیب ترین سواحل ایران است که مشابه آن را تنها می توان در بخشی از جزیره هرمز دید. ماسه های این ساحل زیبا به رنگ نقره ای هستند و قدم زدن بر روی آن ها حس عجیب و منحصر به فردی دارد. جالب است بدانید به علت وجود بعضی از کانی ها در میان ماسه، این ساحل به رنگ نقره ای دیده می شود.

متاسفانه در چند سال اخیر به علت رفتار ناصحیح مسافران و برداشت بی رویه ی ماسه های نقره ای این ساحل، بازدید از آن به شدت محدود شده است و شاید فرصت قدم زدن بر روی ماسه های نقره ای در تور جزیره هنگام برای شما مهیا نشود، با این حال تماشای ساحل نقره ای جزیره هنگام از فاصله ی دور، خالی از لطف نیست.

یکی از هیجان انگیزترین سواحل جزیره هنگام، کله خماسی است. این ساحل صخره ای است، پس اگر در تور جزیره هنگام به دنبال هیجان و آدرنالین بالا می گردید، پیشنهاد می کنیم، سری به کله خماسی بزنید و پرش از روی صخره ها و شیرجه به آب های نیلگون خلیج فارس را در برنامه ی خود قرار دهید.

تور جزیره هنگام

جالب است بدانید این ساحل در طول شب کاملا درخشان و شب تاب می شود، اتفاق منحصر به فردی که تنها در بعضی از سواحل جنوب شرقی آسیا به وقوع می پیوندد و علت آن موجودات ریزی به نام فیتوپلانگتون است که در سطح آب زندگی و در طول شب از خود نور متصاعد می کنند؛ بنابراین بهتر است به جای اینکه برای دیدن سواحل شب تاب، هزینه های سرسام آور سفر به جنوب شرقی آسیا را متحمل شوید، از تور جزیره هنگام استفاده کنید و این پدیده ی منحصر به فرد را در کشور خودمان ببینید.

یکی دیگر از جاذبه های تور جزیره هنگام، دلفین های بانمک و بازیگوشی است که سر و کله شان در پاییز و زمستان در آب های خلیج فارس و نزدیکی هنگام پیدا می شود و تا اوایل اردیبهشت مهمان این جزیره هستند؛ بنابراین اگر دوست دارید بازی با دلفین های با نمک را در تور جزیره هنگام تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم، صبح زود مشغول قایق سواری در اطراف جزیره شوید و مدت زمان کوتاهی را به معاشرت با دلفین ها اختصاص دهید.

در نهایت فراموش نکنید به هنگام سفر با تور جزیره هنگام، حتما سری به آکواریوم بزنید. آکواریوم بخشی از جزیره است که به علت آب زلال و شفاف و موجودات دریایی بی نظیری که در آن شنا می کنند، به این نام معروف شده است.

دیدنیهای جزیره هنگام

نکاتی برای تور جزیره هنگام

در سفر به جزیره هنگام رعایت نکات زیر ضروری است:

 • جزیره ی هنگام بافت جغرافیایی منحصر به فردی دارد و متاسفانه در حال حاضر بخش هایی از آن به علت بی احتیاطی گردشگران در معرض نابودی قرار دارد. بنابراین در هنگام سفر به جزیره هنگام، از محیط زیست مراقبت کنید و از رفتارهای پرخطری مثل ریختن زباله در سواحل و برداشتن ماسه های سرخ و نقره ای جدا پرهیز کنید.

 • سواحل جزیره هنگام محل زندگی بعضی از گونه های نادر جانوری مثل خرچنگ ها و لاکپشت ها پوزه عقابی است، پس در تور جزیره هنگام و در حین شنا کردن، هم حواستان به خودتان باشد و هم به گونه های نادر جانوری!

 • بازار هنگام یکی از مناطقی است که پیشنهاد می کنیم در تور جزیره هنگام حتما به آن سر بزنید. این بازار کاملا بومی است و در آن خبری از از اجناس بنجل چینی نیست. پس برای حمایت از تولیدات بومی، خرید صنایع دستی را فراموش نکنید.

 • آب خلیج فارس کاملا شور است بنابراین توجه کنید پس از آب تنی، بدنتان را با مواد بهداشتی پاک کنید تا دچار مشکل و آسیب های احتمالی نشوید، همچنین طوطیا یکی از گونه های رایج جانوری است که احتمالا در بیش تر مواقع در کنار شما شنا می کند و تیغ های آن ممکن است پوست شما را آزار دهد، اما جای نگرانی چندانی نیست چون این موجودات خطرناک نیستند و قرمزی و تورم ناشی از تیغ های آن ها چند روز بعد از بین می رود.

 • مناسب ترین زمان برای سفر با تور جزیره هنگام، پاییز و زمستان است که علاوه بر داشتن آب و هوای معتدل، شانس تماشای دلفین های بانک هم افزایش پیدا می کند.

  توصیه های اقتصادی برای انتخاب یک هتل عالی 

تور هنگام

سفر به جزیره هرمز

جزیره ی هرمز را می توان رنگی ترین جزیره ی ایران دانست. این جزیره ی زیبا در نزدیکی جزیره هنگام قرار دارد و در تور جزیره هنگام می توان سری هم به آن زد. جزیره ی هرمز هم مانند هنگام اقامتگاه خاصی ندارد.

جزیره ی هرمز بیش از 70 نوع کانی مختلف دارد و به همین دلیل خاک آن به رنگ های گوناگونی دیده می شود. از دیدنی های این جزیره می توان به فرش خاکی هرمز، قلعه پرتغالی ها و دره ی رنگین کمان اشاره کرد. فرش خاکی هرمز با خاک های رنگی این جزیره ساخته شده است و یکی از زیباترین تصاویری است که در تمام عمرتان دیده اید.

راه های دسترسی به جزیره هرمز نیز شبیه به جزیره ی هنگام است و برای دسترسی به آن باید از خود را با قایق از قشم به هرمز برسانید.

در پایان بار دیگر از همه ی گردشگران خواهش می کنیم در هنگام سفر به جزیره هرمز خاک های رنگی این جزیره را با خود به خانه نبرند و این جاذبه ی منحصر به فرد طبیعی را برای آیندگان حفظ کنند.

سفر به جزیره هرمز

 تور گشت ساحل جنوبی قشم

شروع گشت ساعت 8.30 صبح تا 13.30 می باشد.
مکان های بازدید شامل: غار خوربس، دره ستارگان، جزیره ناز قشم و جزیره ی هنگام می باشد. ناهار در هتل (با هزینه مهمان)، ساعت 18 سرویس رفت به مراکز خرید قشم، ساعت 22 سرویس برگشت از مرکز خرید قشم و پذیرایی با دسر مخصوص در کافه رستوران روی آب در ساحل فولتون. هزینه ورودی ها و قایق بر عهده مهمان می باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با هتل فولتون تماس بگیرید:

 076-35344265-7

09122006373

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

6 دیدگاه ها

 1. مریم مقدسی گفت:

  سلام ما تصمیم داریم سفری سه روزه به قشم داشته باشیم. تور جزیره هنگام را با هتل شما می تونیم بیایم؟ یک روزه است؟

 2. کاملیا گفت:

  حتما در برنامه سفرتون به قشم به هرمز، هنگام و لارک هم سفر کنید. واقعا دیدنی هستند

 3. ashabi گفت:

  سلام. فقط توی فصل خاصی از سال دلفین های جزیره هنگام هستند؟

  • هتل فولتون گفت:

   دلفین ها سر و کله شان در پاییز و زمستان در آب های خلیج فارس و نزدیکی هنگام پیدا می شود و تا اوایل اردیبهشت مهمان این جزیره هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *