بندر لافت (معرفی 9 جاذبه‌ گردشگری لافت)

قیمت اجناس در قشم
قیمت اجناس به هنگام خرید در قشم چقدر است؟ (13 نکته برای خرید از قشم )
فوریه 11, 2019
اقامت در جزیره هنگام
تور جزیره هنگام و تجربه ی سفر به سواحل نقره ای
فوریه 25, 2019
ساحل لافت

جاذبه‌های گردشگری لافت که در جزیره قشم واقع شده است بسیار زیاد و متنوع می‌باشد، به طوری که بندر لافت بخاطر معماری منحصر به فردی که دارد از مهم‌ترین جاذبه‌های جزیره قشم به شمار می‌آید و  یکی از دیدنی‌های زیبا و بی بدیل قشم به حساب می‌آید. جالب است بدانید که این بندر در فهرست آثار ملی کشورمان ایران به ثبت رسیده است، و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بارز آن این است که نام اولین اکوموزه ایران را به خود اختصاص داده است.

موقعیت جغرافیایی لافت

لازم به ذکر است که روستای بندری لافت در شمال غربی جزیره قشم و در پیش آمدگی خشکی‌های جزیره واقع شده است. این روستای شگفت‌انگیز در شرق جنگل حرا قرار دارد. با سفر کردن به این سرزمین به راحتی می‌توانید از چاه‌های تاریخی تلا دیدن کنید و به جنگل‌های دریایی حرا دسترسی داشته باشید. این روستا با ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد گردشگران زیادی را سالانه به سمت خود می‌کشاند.  بهتر است بدانید که بندر لافت به  نام بندر بادگیرها  نیز معروف می‌باشد، و فضای آن کاملا سنتی و بومی است.  و یکی از روستاهای تاریخی و برتر گردشگری ایران به شمار می‌آید.

جالب است بدانید که معماری این روستا شبیه معماری نواحی کویری و مرکزی کشورمان ایران می‌باشد. همچنین در این روستا  مساجد از شاخص‌ترین بناهایی هستند که در آن وجود دارند به طوری که در این روستا نزدیک به 7 مسجد وجود دارد  و بافت‌های مسکونی به شکلی زیبا و جذاب در اطراف این مساجد جمع شده‌اند. به طوری که باعث افزایش جذابیت برای جاذبه‌های گردشگری لافت شده است. همچنین اغلب مردم این روستا لباس‌های معمولی و برخی از آن‌ها لباس‌های سنتی می‌پوشند، به طوری که زنان آن روسری‌های لیو سر می‌کنند و از برقع برای پوشاندن صورت خود در مقابل آفتاب و نور خورشید استفاده می‌کنند، و مردان این روستا  نیز دشداشه به تن می‌کنند و عمامه‌ی سفید بر روی سر خودشان می‌گذارند. از مزیت‌ها و ویژگی‌های این روستا این است که از قدیم محل رفت و آمد از سرزمین اصلی به جزیره قشم بوده است به دلیل اینکه در  نزدیک‌ترین فاصله با سواحل سرزمین اصلی قرار دارد.

بندر لافت

بهتر است بدانید که  مردم روستای لافت برای گذراندن زندگی خود به مشاغل متعددی مشغول هستند که برخی از آنها عبارتند از: لنج سازی، صیادی، لنج داری، باغداری و کشاورزی، تولید صنایع دستی، علف چینی یا سرشاخه چینی و دامداری.

بهتر است بدانید که بهترین زمان برای سفر کردن به این روستای شگفت‌انگیز قشم از آبان تا اردیبهشت می‌باشد. جالب است بدانیدکه این روستا فقط دو فصل معتدل و گرم را دارد و سرما در این روستا زیاد حس نمی‌شود، به طوری که فصل گرم لافت به مدت 8 ماه می‌باشد و فصل معتدل آن نیز به مدت 4 ماه طول می‌کشد.

لافت

به جرات می‌توان گفت که ورود به این روستا به معنای حضور در دنیایی متفاوت و شگفت‌انگیز می‌باشد. که با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیبای خود به  استقبال گردشگران می‌آید.  بهتر است بدانید که این روستا با وسعت نه چندان بزرگ خود آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. از بهترین  و معروف‌ترین آثار تاریخی این روستا می‌توان به قلعه‌ی نادری و همچنین به دو آب انبار و گورستانی تاریخی، جنگل حرا، زیارتگاه‌های سید حسن منصور و شیخ اندرآبی و گنبد مدون اشاره کرد که این آثار از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آیند. برای معرفی و آشنایی بیشتر با این بناهای تاریخی و مراکز دیدنی به معرفی این جاذبه‌های گردشگری لافت پرداخته‌ایم.

  قوانین و مقرارات

جنگل حرا

لازم به ذکر است که جنگل‌های حرا که یکی از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید، این جنگل در سطح جهانی بسیار معروف و مشهور است، جالب است بدانید که این جنگل مملو از درختان مانگرو می‌باشد که در تمام دنیا به گیاهان استثنایی معروف هستند زیرا  این گیاهان با شرایط آب و هوایی نامناسب و آب شور بسیار سازگار و مقاوم هستند. لازم به ذکر است که در این جنگل معروف علاوه بر این درختان خاص انواع پرندگان مانند مرغ سقا، لک لک، حواصیل، مرغابی و مرغ دریایی و آبزیانی همچون مار دریایی، کلینگ، شیلو و خرچنگ و همچنین انواع قورباغه‌ها وجود دارند و این جاذبه گردشگری لافت باعث شده است سالانه گردشگران زیادی برای سفر این روستا را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که این جنگل یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید.

 

جنگل حرا لافت

چاه‌های تلا لافت

چاه‌های تلا لافت یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آیند که در روستای لافت جزیره قشم  و در پشت قلعه نادری لافت واقع شده‌اند، لازم به ذکر است که این چاه‌ها یکی از آثار ملی کشورمان ایران به شمار می‌آیند که مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام می‌باشند. بهتر است بدانید که عمر این چاه به 400 سال می‌رسد که در سال 976 برای جبران کمبود آب و نجات مردم از کم آبی به دستور حاکم وقت لافت حفر شده‌اند. بهتر است بدانید که این چاه‌ها دارای  عمق 3 تا 6 متر می‌باشند و دارای  آب شور، شیرین، گرم یا سرد می‌باشند.

لازم به ذکر است که این چاه‌ها که یکی از جاذبه‌های گردشگری لافت قشم به شمار می‌آیند در داخل یک گودال بسیار بزرگ  قرار گرفته‌اند. به طوری که  این چاه‌ها در تمام طول سال پر از آب می‌باشند چون شیب عمومی تمام تپه‌های اطراف این چاه‌ها  به سمت گودال می‌باشد به همین دلیل تمام آب‌ها در هنگام بارندگی به داخل آنها هدایت می‌شوند و  چاه‌ها را پر از آب می‌کنند.  بهتر است بدانید که این چاه‌ها در ابتدا تعداشان بسیار زیاد بوده است اما امروزه فقط 33 عدد از این چاه‌ها باقی مانده است، لازم به ذکر است که هر کدام از این چاه‌ها بر اساس نوع آب و شکل چاه دارای نام‌های متفاوت و متنوعی می‌باشند. همچنین جالب است بدانید که نام اصلی این چاه‌ها تلاو می‌باشد که از دو بخش تل و آو تشکیل شده است، و به معنی آب برگرفته شده از شیب تپه می‌باشد. و به جرات می‌توان گفت یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید.

چاه‌های تلا لافت

اسکله لافت

بهتر است بدانید که اسکله باستانی بندر لافت که یکی از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید در شهر قشم واقع شده است. لازم به ذکر است که اسکله لافت مربوط به دوران ساسانیان، هخامنشیان و مادها می‌باشد. این اسکله شگفت‌انگیز دارای طولی به اندازه 130 متر می‌باشد که دیواره‌های روی آن با سنگ‌های لبه‌دار ساخته شده است، و ضخامت کف آن به اندازه 7 متر می‌باشد. جالب است بدانید که جریان هوای مرطوب غرب و شمال از مهم‌ترین عوامل بروز بارندگی در این جزیره به شمار می‌آید. این اسکله کمترین فاصله را با سرزمین اصلی خود دارد به طوری که این فاصله نزدیک 1800 متر می‌باشد و به همین دلیل یک مکان بسیار مناسب برای استفاده از لندینگ کرافت برای حمل خودرو بین قشم و سرزمین اصلی به شمار می‌آید، به طوری که زمان حمل خودرو به جزیره بین نیم ساعت تا یک ساعت می‌باشد.

  مهم‌ترین ویژگی‌های یک هتل خوب چیست؟ (8 مورد)

قلعه پرتغالی‌ها

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لافت قلعه پرتغالی‌ها می‌باشد که در کنار گورستان قدیمی این روستا واقع شده است. و یک بازمانده  از تاریخ استعمار به شمار می‌آید، لازم به ذکر است که این قلعه به دستور آلفونسو آلبركرک، دریانورد پرتغالی و در سال 1507 میلادی ساخته شده است.  لازم به ذکر است که  این قلعه دارای دو تا حصار و برج‌هایی در چهار گوش می‌باشد. همچنین قلعه پرتغالی‌ها شامل آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، انبارهای جنگ افزار، زندان کلیسا، تالار و مقر فرماندهی می‌باشد.  که کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی می‌باشد که عموما به شکل  دایره بوده و به وسیله قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی  تراش خورده‌است. بهتر است بدانید که این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر و  دیوارهای به قطر حدود ۳/۵ متر در چهار گوشه قلعه‌ می‌باشد.

قلعه پرتغالی ها

بام لافت

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لافت محلی موسوم به بام لافت می‌باشد که بین دو بافت جدید و قدیمی روستایی قرار گرفته است و به جرات می‌توان گفت که یکی از دیدنی ترین و جذابترین قسمت‌های روستای لافت به شمار می‌آید. با سفر به این روستا و بازدید از این محل می‌توانید چهره دیروز و امروز لافت را به خوبی مشاهده کنید. در این محل می‌توان از یک طرف شاهد بادگیرهای قدیمی این روستا بود و از طرف دیگر چهره‌ای متفاوت از روستا را که به ندرت در آن از بادگیر استفاده شده است را ببینید. این بام یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید.

قلعه نادری لافت

قلعه نادری لافت که یکی از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید به عنوان دژ کهن روستا شناخته شده است. که در جنوب روستای لافت واقع شده است. جالب است بدانید که ساخت قلعه نادری لافت به سال‌های دور برمی‌گردد، و بر اساس یک نقشه مربع شکل ساخته شده است، که در آن آثاری از 30 حلقه آب شیرین، 3 برکه آب و 2 آب انبار قدیمی بر جای مانده است.

قلعه نادری

گورستان‌های تاریخی لافت

بهتر است بدانید که در لافت گورستان هایی وجود دارد که دارای قدمتی بیش از 1300 سال می‌باشند که تاریخ قبرهای موجود در آن حاکی از قدمت بسیار زیاد آن می‌باشد.  یکی از ویژگی‌‌های قابل توجه این گورستان‌ها این است که بر روی بسیاری از این گورستان‌ها آنها کوزه و خمره دیده می شود،  و با گذر در این گورستان خواهید دید که هیچ قبری در آن نیست که در بر روی آن کوزه و خمره وجود نداشته باشد. جالب است بدانید که یکی از گورستان‌ها در نزدیکی زیارتگاه سید شمس‌الدین قرار گرفته است و گورستان دیگ در نزدیکی زیارتگاه سیدحسن پسر سید منصور واقع شده است که این گورستان به گورستان دارالمغفره معروف می‌باشد.

ساحل زیبای لافت

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لافت ساحل زیبای آن می‌باشد که بین دریا و خشکی قرار گرفته است. به جرات می‌توان گفت این ساحل بهترین مکان برای گذراندن ساعات پایانی روز می‌باشد به طوری که حضور در این روستای تاریخی و کهن و تماشای غروب حیرت انگیز آن بسیار لذت بخش می‌باشد. به طوری که این ساحل یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید.

  ژئوپارک قشم: ۱۲ نکته طلایی برای آشنایی بیش‌تر با ژئوپارک

ساحل لافت

اکو موزه لافت

اکوموزه لافت نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید که در قسمت قدیمی روستا و جلوی بندرگاه واقع شده است. در این موزه گردشگران به راحتی می‌توانند با آداب و رسوم، زندگی مردم روستا و معماری سنتی خانه‌های آنها از نزدیک آشنا شوند.

در کنار این جاذبه‌های گردشگری لافت، پارک لافت علاوه بر زیبایی‌های خاص خود محلی برای آرامش و لذت بردن گردشگران به شمار می‌آید.

بهتر است بدانید قشم به خاطر داشتن بازار ارزان و با کیفیت خود مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. همچنین به خاطر داشتن زیبایی‌های طبیعی و تاریخی بی نظیر خودبه نگین بی مثال خلیج فارس مشهور می‌باشد. بیشتر مسافرین و گردشگرانی که به این شهر مسافرت می‌کنند حتما به مراکز خرید این شهر برای پیدا کردن اجناس با کیفیت و ارزان قیمت مراجعه می‌کنند.  و اکثر گردشگرانی که بندر لافت را برای گردشگری انتخاب می‌کنند در این سفر خود حتما به بازار لافت و به خصوص  بازار ارسلان لافت برای خرید کالای خارجی با قیمت مناسب سر می‌زنند. به طوری که این بازار از جاذبه‌های گردشگری لافت به شمار می‌آید و باعث شده است سالانه گردشگران زیادی برای سیاحت و خرید به آنجا سفر کنند، بهتر است بدانید که این بازار محل عرضه انواع کالاهای خارجی به صورت خرده می‌باشد. لازم به ذکر است که  این بازار در فاصله یک کیلومتری پل لافت که محل ورود ماشین‌ها به این جزیره می‌باشد، واقع شده است، و بهترین مکان برای خرید کالاهای خارجی برای گردشگران به شمار می‌آید.

فاصله بندر لافت تا قشم

برای ورود به جزیره قشم و لذت بردن از جاذبه‌های گردشگری لافت راه‌های متعدد و گوناگونی وجود دارد. لازم به ذکر است که گردشگران برای رفتن به روستای لافت از دو طریق می‌توانند عمل کنند یکی به وسیله تاکسی و ماشین شخصی است که تقریبا بعد از گذشت یک ساعت به این روستا می‌رسند، و راه دیگر این است که به بندر عباس بروند  و از طریق بندر پل سوار کشتی شوند تا به این روستا برسند. در کل می‌توان گفت که با طی مسافتی نزدیک 70 کیلومتر می‌توان از بندر لافت به جزیره قشم رسید که از این بندر می‌توان ماشین‌ها را با کشتی‌های لندینگ کرافت حمل نمود و با ماشین شخصی خود به این جزیره زیبا و شگفت‌انگیز سفر کرد،  به طوری که حرکت از این بندر به قشم معمولا 24 ساعته می‌باشد و هیچگونه قطعی نخواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت فاصله بندر لافت تا قشم مسافتی نسبتا کوتاهی می‌باشد.

جالب است بدانید روستای تاریخی و کهن لافت که در نوع خود منحصر بفرد و جالب می‌باشد که در جنوب ایران و استان هرمزگان واقع شده است را می‌توان به راحتی با توجه به نقشه بندر لافت پیدا کرد. لازم به ذکر است که نقشه‌های اتوکد بندر لافت در اغلب سایت‌ها موجود می‌باشد و شامل تمام بافت‌های موجود شهر، توپوگرافی، بافت قدیم، راه‌های اصلی، سایز معابر، عوامل محدود کننده و الحاقیات می‌باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

11 دیدگاه ها

 1. katayon گفت:

  برای بردن خودرو به جزیره قشم باید از لافت بریم؟ از نظر فاصله زمانی چقدر هست؟

  • هتل فولتون گفت:

   جهت حمل خودرو تا قشم باید از لندینگ کرافت استفاده کنید. زمان حمل خودرو به جزیره بین نیم ساعت تا یک ساعت می‌باشد.

 2. میثم گفت:

  سلام بندر لافت به جنگل حرا هم دسترسی دارد؟

 3. elahe mirzaie گفت:

  بندر لافت به مسجدهای اون معروف هست. و یکی از جاذبه های گردشگری در ایران هست

 4. اکرم حیاتی گفت:

  سلام وقت بخیر چه فصلی برای سفر به بندر لافت بهتر هست؟

 5. محبوبه گفت:

  شغل اکثر مردم در روستای لافت لنج سازی، لنج داری و صیادی است.

 6. مهراب صداقتی گفت:

  به دلیل اینکه در روستای لافت از بادگیر زیاد استفاده شده این روستا به بندر بادگیرها معروف است

 7. sara گفت:

  نام اصلی این چاه تلا ، تلاو است که از دو بخش تل و آو تشکیل شده و معنای “آب برگرفته شده از شیب تل (تپه)” می دهد؛ اما بعضی به غلط و شاید به دلیل ارزش بسیار زیاد آب در روستای لافت،به این چاه ها چاه های طلا میگویند.

 8. کرامت گفت:

  بندر لافت غروب زیبایی داره به صورتی که یکی از تفریحات در این روستا عکاسی است. البته از قایق سواری هم غافل نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *