دیدنیهای جزیره هرمز (همه چیز در مورد جزیره هرمز)

رقص دلفین ها در جزیره هنگام
تور جزیره هنگام (شگفت انگیزترین جزیره جنوب ایران)
سپتامبر 3, 2017
13 روشی که اقامت در هتل را لذت بخش تر میکند
13 روشی که اقامت در هتل را لذت بخش تر میکند
آگوست 11, 2018
دیدنیهای جزیره هرمز

دیدنیهای جزیره هرمز

جزیره هرمز را جزیره کوچک خلیج فارس می‌نامند. این جزیره مکانی است پر از رنگ‌های مختلف همراه با آب با یک فرهنگ کاملا متفاوت به گونه‌ای که هنگام ورود به آن انگار وارد یک سیاره‌ای دیگر شده‌اید. به جرات می‌توان گفت جزیره هرمز جزیره رنگ‌ها و شگفتی‌ها می‌باشد که از دل دریا بیرون زده است. این جزیره دیدنی‌های زیادی از خاک‌های رنگی تا معماری عجیب را دارا می‌باشد که هر گوشه آن یک داستانی شگفت انگیز برای شنیدن و طرحی برای دیدن را دارد. جالب است بدانید که خاک هرمز را می‌توان در هفتاد رنگ دید. خاک خوراکی جزیره هرمز یکی از شگفتی های این جزیره می باشد. این منطقه فقط یک جزیره نیست می‌توان گفت سرزمین شگفتی‌ها است. هر آنچه باید درباره جزیره هرمز بدانید در این مقاله آمده است.

تاریخچه، طبیعت و ساحل جزیره هرمز

تا قرن 14 میلادی به جمعیت 7000نفر این جزیره لارون می‌گفتند و هرمز به عنوان یک شهر تجاری در کنار رودخانه میناب شناخته شده بود. جالب است بدانید که زمانیکه مغولان به ایران حمله کردند یعنی 700 سال پیش جزیره هرمز یک شهر در دهانه رود میناب بوده است. بعد از حمله مغول‌ها پانزدهمین امیر هرمز با بسیاری از مردم شهر آواره شدند که اول به جزیره کیش بعد به لارون نقل مکان ‌کردند.  مردم از آنجا اول به قشم سپس به بندرعباس مهاجرت کردند. سپس یک شهر کوچک را به نام هرمز برپا کردند. ابتدا به آن هرموز یا خورموز می‌گفتند اما در گذر زمان نام آن به هرمز تغییر پیدا کرد. هرمز خیلی سریع به یک مرکز بازرگانی تبدیل شد و مهاجران زیادی از هرمزگان و حتی هند و آفریقا به آن مهاجرت می‌کردند. سپس این جزیره توسط پرتغالی‌ها اشغال شد. مساحت جزیره هرمز ۴۲ کیلومتر مربع است.

جزیره هرمز

جزیره هرمز کجاست

جزیره هرمز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی به مساحت ۴۲ کیلومتر مربع در ورودی خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندرعباس است. جزیره هرمز را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند.

همین موقعیت است که جزیره هرمز قشم را در طول تاریخ، از نظر موقعیت جغرافیایی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته‌است. کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل‌گرفته در طول‌ها میلیون‌ها سال فرسایش زمین، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر از همه، خاک سرخ؛ این‌ها جاذبه‌های تماشایی جزیره‌ هرمز می‌باشد، از همین روی سفر به جزیره هرمز مخصوصاً در فصول سرد سال می‌تواند بهترین انتخاب برای سفری لذتبخش و رویایی باشد. در لیست قشم گردی خود حتما جزیره هرمز را قرار دهید. این جزیره با زیبایی های خود شما را شگفت زده می کند.

جزیره هرمز کجاست

اگر قصد دارید از بندرعباس به سمت جزیره هرمز حرکت کنید، بهترین مسیر این است که سوار قایق‌های قشم شوید، و از قشم لنج‌های مسافربریِ مخصوص هرمز را سوار شوید که در روز دو بار به جزیره هرمز رفت‌وبرگشت دارند.

در این صورت نه‌تنها در هزینه‌های سفر، صرفه‌جویی کرده‌اید بلکه مناظر زیبا و شگفت‌انگیزی را خواهید دید. شاید بد نباشد که بدانید فاصله‌ی جزیره هنگام تا جزیره‌ی قشم با قایق تندرو و در حالت طبیعی آب و هوایی حدود ۳۰ دقیقه است. اما فاصله‌ی بندرعباس تا هرمز بیشتر از ۳۰ دقیقه است.

غذاهای محلی جزیره هرمز

می‌توان گفت یکی از غذاهای اصیل و پرطرفدار در جزیره هرمز ماهی سنگسر شکم‌پر می‌باشد. نان محلی هم توسط زنان هرمز پخت می‌شود. گبولی گوشت از غذاهای محلی این منطقه می‌باشد که با ادویه‌های خاص و خوش عطر تفت داده می‌شود. مواد تشکیل دهنده گبولی گوشت نخود پخته، سیب زمینی سرخ شده، پیاز داغ، پلو که با آب گوشت و انواع ادویه پخته شده است می‌باشد. می‌توان گفت حتی بعضی‌ها این غذا را با مرغ هم می‌پزند.

کلمبا از دیگر غذاهای محلی است که با ماهی پخته می‌شود، که ماده اولیه دیگر این غذا گندم پرک است. این غذا را با روغن حیوانی پخت می‌کنند.

زیبون از پرطرفدارترین غذاهای محلی این منطقه است، که برای اکثر ذائقه‌ها سازگار می‌باشد. بهتر است بدانید که این غذا شبیه استامبولی است ولی ماهی و سیب زمینی سرخ کرده دارد.

هواری از دیگر غذاهای محلی است که با ماهی درست می‌شود اما طعم تند و تیزی دارد. این غذا با ادویه‌های مختلف پخته می‌شود و ادویه مهم این غذا زردچوبه می‌باشد. بعضیا هم به جای ماهی از میگو استفاده می‌کنند.

عنکاس خشک شده از غذاهای پرزحمت است که در فصل تابستان بیشتر مصرف می‌شود.

سوراغ غذایی با خاک سرخ جزیره هرمز از غذاهای محلی است که خاک سرخ هرمز از مواد تشکیل دهنده آن می‌باشد. این غذا را با ماهی ساردین، خاک سرخ، لیمو و نارنج آماده می‌‌کنند. خاک خوراکی جزیره هرمز در غذاهای محلی این جزیره نقش دارد.

غذای محلی جزیره هرمز

تمشی غذای این منطقه می‌باشد که از خاک سرخ منطقه تهیه می‌شود، که آن را مهیاوه می‌خورند و یک وعده کامل غذایی محسوب می‌شود.

برنج دیشو از راحت‌ترین غذاهای محلی است که با ماهی برشته خورده می‌شود.

نقشه جزیره هرمز

بهترین فصل سفر به هرمز

به جرات می‌توان گفت اگر یکبار به جزیره هرمز سفر کنید بازهم به آنجا خواهید رفت. به دلیل اینکه جزیره هرمز در خلیج فارس و عرض‌های جغرافیایی نزدیک استوا قرار دارد.  فصل پاییز و فصل زمستان بهترین فصل سفر به هرمز به شمار می‌آیند زیرا هوایی بهاری و مطبوع دارد. بنابراین در کنار لذت از مکان‌های دیدنی منطقه می‌توانید از هوا لذت ببرید.  سفر به جزیره هرمز را با تور جزیره هرمز هتل فولتون تجربه کنید.

جغرافیای جزیره هرمز

جزیره هرمز قشم با مساحت 42 کیلومتر مربع و شکل بیضی مانند می‌باشد به گونه ای که از آب بیرون زده است. این جزیره در 8 کیلومتری بندر عباس واقع شده است که ویرانه قلعه پرتغالی‌ها در کناره شمالی جزیره قرار دارد. بقیه مساحت این جزیره خالی از سکنه می‌باشد. بهتر است بدانید که تنها سکونت گاه  این منطقه روستای کوچک هرمز است. این روستا یک مسجد با سنگ‌های رنگی با رنگ زرد و کوچه‌های پرپیچ و خم خاکی را دارا می‌باشد.

جزیره هرمز از جزایر مسکونی ایرانی خلیج فارس محسوب می‌شود. این جزیره در تنگه هرمز و 18 کیلومتری شمال خاور قشم و 19 کیلومتری جنوب خاور بندرعباس قرار گرفته است. بلندترین نقطه آن با بیش از  170متر از سطح دریا در مرکز جزیره قرار گرفته است. جاده آسفالتی دور تا دور جزیره کشیده شده است که در بخش‌های جنوبی جزیره قسمتی از آن خاکی می‌باشد. می‌توان گفت یکسری جاده‌های فرعی خاکی به مرکز جزیره و معادن آن ایجاد شده است. 1.5 کیلومتر از مساحت جزیره در شمال آن بخش مسکونی جزیره می‌باشد. تقریبا 7000 نفر جمعیت دارد. جزیره هرمز یک گنبد نمکی است که غالب سنگ شناسی آن را سازندهای آذرین و آتشفشانی تشکیل می‌دهند که مکان سری هرمز می‌باشد. می‌توان گفت سری هرمز شامل سنگ گچ و سنگ نمک همراه با توده‌ها و قطعات سنگ‌های آذرین و رسوبی است. وجود آبسنگ‌های مرجانی، غارهای دریایی و سواحل صخره‌ای در کنار پوشش گیاهی بومی و حیات وحش و وجود یادمانهای تاریخی و فرهنگی که با زندگی بومی منطقه پیوند خورده است از ویژگی‌های بارز این جزیره محسوب می‌شود. جالب است بدانید که املای صحیح این جزیره هرموز یا هرمزد می‌باشد که از کلمات خورموز یا خورموغ که به معنای لنگرگاه و بندر ایالت میناب می‌باشد برگرفته شده است.

  قیمت اجناس به هنگام خرید در قشم چقدر است؟ (13 نکته برای خرید از قشم )

جغرافیای جزیره هرمز

بازار جزیره هرمز

در ورودی قلعه پرتغالی‌ها، بازار ساحلی جزیره هرمز است که زنان جزیره صنایع دستی خود را می‌فروشند در این میان سوزن‌دورزی های زیبا، نقاب‌های زنانه و نقاشی‌های روی شیشه دیده می شود. بازار صنایع دستی جزیره هرمز یکی از دیدنیهای جزیره هرمز می باشد.

بازار جزیره هرمز

چرا سفر به جزیره هرمز

این جزیره  با داشتن کانی‌ها و سنگ‌های زیبایی که دارد لقب بهشت زمین شناسان را به آن داده اند. یک آرامش و سکوت خاصی نزدیکی سواحل آن را فرا گرفته است. فصل تابستان در این منطقه بسیار طاقت فرسا بوده به طوری که خود ساکنان منطقه خیلی کم در منطقه باقی می‌مانند. هوا در فصل بهار و پاییز شرجی می‌باشد. اما فصل زمستان بهترین فصل برای رفتن به این جزیره است زیرا  در کنار هوای مطبوع مهاجرت پرندگان و لاک‌پشت‌ها یک لذت وصف ناپذیری را در منطقه ایجاد می‌کنند.

جزیره هرمز از زیبایی‌ها و شگفتی‌های خاصی برخوردار می‌باشد که هر مهاجر و مسافر را به سوی خود جلب می‌کند. این جزیره یک محیط زیبا با رنگ‌های مختلف و یک محیط بسیار آرام با جاذبه های تاریخی بسیار شگفت انگیز دارد. مردم این جزیره بسیار خونگرم هستند به طوری که اگر یکبار به آنجا سفر کنید دوباره دلتان تنگ خواهد شد و به آنجا سفر خواهید کرد. این جزیره برای کسانیکه به دنبال هتل‌های لوکس نیستند و فقط قصدشان دیدن آثار تاریخی و طبیعت است بسیار مناسب می‌باشد.

این جزیره با قدمت 700ساله بخاطر رنگ خاص شن‌های آن در جهان مشهور شده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. می‌توان گفت این جزیره برای کسی که دوستدار طبیعت است و یک روزه می‌خواهد کل جزیره را بگردد بدون اینکه احتیاجی به ماشین داشته باشد بسیار مناسب می‌باشد. این جزیره با داشتن هوایی طبیعی و معتدل در فصل زمستان یکی از پرطرفدارترین جزایر برای مسافرت است.

بنابراین می‌توان گفت که هرمز را تنها باید زندگی کرد و طلوع و غروب آن را از صخره‌های مرتفعش تماشا کرد و خاک آن را باید لمس کرد. این جزیره دارای جاذبه های گردشگری مختلفی از جمله کوه، غار، صخره و دره می‌باشد که دیدن این جاذبه‌‌ها از عوامل مهم سفر به جزیره هرمز است. تعداد جاذبه های گردشگری در این منطقه به نسبت وسعتی که دارد بسیار زیاد می‌باشد.

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز قلعه پرتغالی‌ها می‌باشد. این مکان مربوط به استعمار پرتغالی‌ها است. قلعه پرتغالی‌ها باعث جذب بیشتر گردشگران شده است. حتی با اینکه قسمتی از جزیره به زیرآب رفته و تخریب شده است ولی آن قسمت که از آن باقی مانده طرفداران خاص خود را دارد زیرا علاوه بر معماری خاصی که دارد ادوات جنگی آن زمان نیز  در آن قابل مشاهده می‌باشد. بلیط ورودی به قلعه قیمت 2000 تومان است که بسیار ارزان می‌باشد.

جالب است بدانید که خاک‌های رنگی جزیره هرمز از ویژگی‌های متمایز آن محسوب می‌شوند که یکی از دلایل مهم سفر به این جزیره است. زیرا تعداد این رنگ‌ها بیشتر از 100 تا می‌باشد. می‌توان گفت هر ساله یک فرش بزرگ رنگی توسط خاک این منطقه به زمین کشیده می‌شود که نظر همه را به خود جلب کرده است.

دیدن دشت‌های آهوان از دیگر ویژگی‌های ممتاز این جزیره محسوب می‌شود. با سفر به جزیره هرمز می‌توانید دسته ای از آهوان را ببینید که آزادانه به این طرف و آن طرف می‌روند.

سواحل هرمز به دلیل بکر بودن و تمیز بودن از دیگر جاذبه های مهم می باشد که در کنار این خاک‌های رنگی یک منظره خیره کننده از رنگ آبی و قرمز را ایجاد کرده است.

راه های رفتن به جزیره هرمز

برای رفتن به جزیره هرمز می‌توانید از دو راه دریایی اقدام کنید. یک راه این است که ابتدا به بندرعباس رفته و در راه آهن و فرودگاه با تاکسی‌های خطی به اسکله حقانی بروید. سپس از اسکله حقانی از طریق لنج به جزیره بروید. راه دوم رفتن به جزیره از طریق اسکله قشم به هرمز است، که قبل از ساعت 7 باید در اسکله ذاکری باشید و از اسکله می‌توانید به جزیره بروید. بلیط کشتی قشم به هرمز را می توانید در اسکله یا اینترنتی تهیه کنید.

ساعت حركت قايق از قشم به هرمز: شناورهای قشم ساعت ۷ صبح و ۱۴ ظهر به سمت هرمز حرکت می کنند.

بردن ماشین به جزیره هرمز از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس امکان پذیر است.

اگر قصد سفر به جزیره هرمز را دارید و می خواهید با جاذبه ها و دیدنیهای جزیره هرمز آشنا شوید با ما همرا باشید. جهت سفر به جزیره هرمز می توانید از تور جزیره هرمز هتل فولتون دیدن کنید.

در ادامه این نوشتار قصد داریم شما را با جاذبه های دیدنی جزیره هرمز آشنا کنیم.

اقامت در جزیره هرمز

هرمز جزیره‌ای كوچك است از توابع شهرستان قشم، به همین دلیل بسیاری از مسافرین كه قصد سفر به قشم را دارند، از جزیره هرمز به‌صورت یک روزه بازدید می‌كنند و سفر به جزیره هرمز را نیز در برنامه خود قرار می دهند، كه البته كمبود اماكن اقامتی و پذیرایی نیز این موضوع را تشدید كرده است.

اما در هر صورت جذابیت‌های این جزیره كوچك 5‌/‌5 كیلومتری آن‌قدر هست كه بسیاری از جهانگردان جهت اقامت در جزیره هرمز  اقامت در خانه محلی جزیره هرمز یا چادرهای موقت را برای سپری كردن زمان طولانی‌تر در جزیره هرمز ترجیح دهند. فاصله جزیره هرمز تا قشم آن‌قدر كم است كه تقریباً می‌توان جزیره را از همان ساحل قشم ملاحظه كرد. اجاره خانه در جزیره هرمز یا اقامتگاه بوم گردي جزيره هرمز می تواند انتخاب شما جهت اقامت در این جزیره باشد. مراکز اقامتی جزیره هرمز انگشت شمار است و اگر شما قصد ماندن در جزیره را ندارید می توانید جهت اقامت به قشم بازگردید.

اقامت در جزیره هرمز

جزیره هرمز به جهت تنوع ساحلی بسیار قابل توجه است، تركیبی است از ساحل‌های ماسه‌ای با رنگ‌های مختلف كه بستری نرم و راحت را برای علاقه‌مندان به شنا و ورزش‌های آبی فراهم می‌كند و در كنار آن از ساحل‌های صخره‌ای نیز بی‌نصیب نیست.

مطمئن باشید كه اگر آذر، دی یا بهمن‌ماه را برای سفر به جزیره هرمز انتخاب کنید آنقدر هوا بهاری است كه دریا شما را به سمت خود می‌كشد و در هوایی منحصربه‌فرد می‌توانید خود را در میان امواج خلیج‌فارس آرامش بخشید.

دیدنیهای جزیره هرمز

دیدنیهای جزیره هرمز 

 

معدن خاک سرخ:

معدن خاک سرخ یکی از دیدنیهای جزیره هرمز است. در جزیره هرمز مجال بازدید از خاک سرخ خوراکی و بیش از 70 کانی رنگی دیگر را که در هیچ جای جهان نمونه‌ای ندارد خواهید داشت. درست است که دنیا جزیره هرمز را به خاک سرخش می‌شناسد؛ اما خاک سرخ همه‌ آن چیزی نیست که در هرمز می‌یابید.

دیدنیهای جزیره هرمز 

اینجا قدم گذاشتن بر شن‌های نقره‌ای، طلایی و سفید به گشت و گذاری میان رویاهای‌تان شبیه است و قرمز و نارنجی و کبودِ کوه‌ها، مثل آسمان غروبش چشم‌نواز و از یاد نرفتنی است.

 

تنها کوه خوراکی دنیا در جزیره رنگین کمان هرمز قرارداد که نوعی خاک خوراکی به نام گِلَک از دل این کوههای سرخ استخراج و به عنوان ادویه بکار می‌رود.

 

  دره تندیس ها یا دره مجسمه (یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی قشم)

جنگل حرای هرمز:

جنگل حرای هرمز

 

جنگل حرا یکی دیگر از دیدنیهای جزیره هرمر می باشد، در سفر به جزیره هرمز حتما از جنگلهای حرا دیدن کنید، این جنگل دریایی که قدمت زمین شناسی آن به میلیون‌ها سال پیش باز می‌گردد تشکیل شده از گیاهانی است که در ناحیه جزر‌ و مَدی زندگی می‌کنند و بخش بزرگی از آن‌ها زیر آب دریا واقع شده‌اند و ریشه‌هایشان از آب دریاها تغذیه می‌کنند.

نکته جالب زمانی است که آب دریا در بالاترین سطح خود قرار دارد و روی آنها را می‌پوشاند؛ اما ناگهان با پایین آمدن آب، جنگلی وسیع و شگفت انگیز مانند صحنه‌ای از فیلم‌های علمی و تخیلی از زیر آب بیرون می‌آید و بینندگان خودش را شگفت زده می‌کند.

غار نمکی:

 

غار نمکدان

 

 از دیگر دیدنیهای جزیره هرمز می توان به غار نمکی اشاره کرد. یکی دیگر از جاذبه های جزیره هرمز غار نمکدان قشم است. غار نمکی قشم، طولانی ترین غار نمکی جهان و در دل خلیج فارس می‌باشد. این غار در فاصله 90کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکل به ارتفاع 237 متر از سطح دریا قرار دارد. غارهاى نمکى جزيره قشم يکى از زيباترين جلوه هاى طبيعت زيبا و رويايى ايران است.

وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای زیبا را نمایان می سازد. فاصله دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود 2 کیلومتر است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود.

درون غار نمک به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

دره مجسمه:

 

دره مجسمه

 

در جزیره هرمز با چند صد متر پیاده‌روی به سمت ساحل، در راهی که ماسه‌های نقره‌ای در آن جلب توجه می‌کنند، سنگ‌هایی در اشکال مختلف وجود دارد. هر یک از این سنگ‌های شگفت‌انگیز با قدرت تخیل بینندگان به حیوانی تشبیه می‌شوند؛ یکی سر گوسفند، دیگری مرغ و خروس و تا دلتان بخواهد سنگ‌هایی شبیه اژدها در حالت‌های مختلف قابل تصویر سازی ست.

از شکل سنگ‌ها می‌توان دریافت که در طول هزاران سال که جزیره هرمز به تدریج از آب بیرون آمده، روند فرسایش روی آن‌ها نقش و نگار زده است.

 

در انتهای دره مجسمه‌ها به پرتگاهی می‌رسیم که زیباترین مناظر خلیج فارس در اینجا انتظار ما را می‌کشد. تمام مسیر دره با شن‌های بلورین پر شده است. هیچ تابلوی راهنمایی وجود ندارد و بدون وجود یک راهنما امکان تشخیص وجود چنین مکانی بسیار سخت است.

 

کوه برفی:

 

کوه برفی

 

در مسیر حرکت از دره رنگین کمان به دره مجسمه‌ها کوهی را خواهید دید که با تمامی کوه های دیگری که در کنار آنها قرار گرفته است، متفاوت است.

کوه های دیگر از خاک های رنگی جزیره شکل گرفته اند اما این کوه زیبا یکپارچه از نمک تشکیل شده است و بخاطر ساختار بلور ها و سنگ های نمک اینگونه بنظر میرسد که تمامی سطح این کوه از برف پوشیده شده است و به همین خاطر آن را «کوه برفی» می‌نامند.

در سفر به جزیره قشم به مسافران پیشنهاد میشود که برای لحظاتی هم که شده در محدوده این کوه زیبا توقف کنید و آن را از نزدیک مشاهده کنید.

جزیره ساحل فرش :

 

جزیره ساحل فرش

 

یکی از رنگین ترین جاذبه هایی که در جزیره هرمز طراحی شده است و می توان گفت از زیباترین دیدنیهای جزیره هرمز است، نام فرش رنگی هرمز می‌باشد. فرش رنگی هرمز ترکیبی از ۱۸ رنگ مختلف است که توانسته ۱۰ نماد فرهنگی این شهر را در خود بگنجاند. هنرمندانی در سالهای گذشته اقدام به استفاده از خاک این منطقه در جهت تهیه یک فرش رنگی نمودند، که باعث جذب مسافران زیادی به این منطقه گردید.

مهم ترین خصلت جزیره هرمز، رنگی بودن خاک ساحل و جزیره و دره ی نمکی در این جزیره است، تقریباً حدود سه سال است، که در نیمه ی دوم سال که فصل مناسب سفر به مناطق جنوبی است هنرمندان با استفاده از خاک های رنگی جزیره هرمز فرش خاکی هرمز رو بر زمین ترسیم می کنند. شما میتوانید در با سفر به جزیره هرمز از زیباییهای چشم نواز این جزیره لذت ببرید.

قایق سواری دور جزیره هرمز:

 

قایق سواری دور جزیره هرمز

 

مساحت کم و کوچکی جزیره هرمز یکی از خصوصیات جذاب این جزیره محسوب می‌شود. وجود جاده‌ی ساحلی به مسافرین و گردشگران این امکان را می‌دهد که از همان جایی که از قایق پیاده می‌شوند، تنها با سه ساعت پیاده روی، یا با استفاده از دوچرخه‌های موجود، دور جزیره بگردند.

قایق های موتوری بسیاری در جزیره هرمز قرار دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها دور تا دور جزیره را گشته و از دیدن مناظر پیش روی خود لذت ببرید.

اگر علاقه‌مند به زدن کمپ در کنار ساحل بودید لازم است بدانید که برای این مسئله حتماً باید مَد را پیش بینی کنید و بدانید که در کجای ساحل می‌توانید چادر بزنید، برای این منظور هم نرم افزارهای متفاوتی وجود دارد که درباره مقدار جزر و مد، ساعات آن و آب و هوا و روشنایی ماه به شما اطلاعات جالبی می‌دهند. برای آنکه بدانید بهترین ساحل این منطقه برای چادر زدن کجاست می‌توانید از مردم محلی استفاده کنید.

قلعه پرتقالی‌ها:

 

قلعه پرتغالی ها

 

در ۷۵۰ متری بندرگاه جزیره هرمز قلعه مشهور پرتغالی‌ها قرارگرفته است. قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز شاید عظیم‌ترین دژ استعماری باشد که در تاریخ سرزمین پارس بنا شده است.

هنوز هم دیواره‌های ضخیم، توپ‌های زنگ‌زده و عظمت بنا، زیبایی خاص قلعه پرتغالی‌ها را حفظ کرده‌اند. از بندر که در کناره خط ساحلی قدم بردارید به دیواره‌های قلعه پرتغالی‌ها می‌رسید، اگر در جهت خلاف عقربه‌های ساعت دیواره‌های قلعه را دور بزنید به ۲ توپ جنگی زنگ‌زده و آستانه ورودی با قوس کم برمی‌خورید که درست روی دماغه جزیره قرار گرفته است.

 

از آستانه سرپوشیده قلعه پرتغالی‌ها که عبور کنید به یک حیاط پهناور رو به ‌دریا می‌رسید. درست مانند اینکه به یکی از اسلحه ‌سازی‌های عهد باستان وارد شده‌اید. در میانه حیاط کلیسای زیرزمینی با سقف باشکوه قوسی شکل قرارگرفته است. پیش‌از این که مسیر نشانه‌گذاری شده با سنگ‌ها را دنبال کنید تا به باروها برسید می‌توانید از طبقه هم کف برج نگهبانی دیدن کنید.

 

خانه استاد نادعلیان :

خانه استاد نادعلیان

 

موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه‌های بین‌المللی در آنجا به نمایش در آمده‌اند. در سال 1391 ورودی خانه‌ای که متروکه بود با ساختاری جدید طراحی شد.

هنرمندان بسیاری در فرایند ساخت و تزئین آن مشارکت داشتند. مکان موزه در محله‌ی قدیمی شهر هرمز واقع شده است. برای دسترسی به موزه از مسیر پیاده پس از خروج از اسکله از مسیر ساحلی از بومی‌ها موقعیت تکیه مولا را بپرسید.

در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده روی به محله‌ای که موزه در آن وجود دارد می‌رسید. اگر این مسیر را پیاده طی کنید با فرهنگ بومی و شهرسازی بدوی هرمز آشنا می‌شوید.

  جزیره قشم (راهنمای جامع گردش، تفریح و خرید در قشم)

گنبد نمکی و تنوع سنگ‌ها :

گنبد نمکی و تنوع سنگ ها

 

یکی دیگر از دیدنیهای جزیره هرمز مخصوصاً برای علاقه‌مندان علوم سنگ شناسی، تنوع بالای سنگ‌ها و کانی‌های موجود در این جزیره است. قسمت عظیمی از جزیره را گنبد نمکی تشکیل می‌دهد و در بخش‌های جنوبی سنگ نمک و انواع سنگ‌های دیگری به شکل بلورهای عظیم دیده می‌شود.

دشت آهوان هرمز :

 

دشت آهوان هرمز

 

بومیان با آهوها رفتار مناسبی دارند و آن‌ها نیز در میان دشت کوچک هرمز می‌دوند، بنابراین اگر در سفر به جزیره هرمز با آهو‌‌ها مواجه شدید زیاد تعجب نکنید. جزیره هرمز سکونتگاه امنی برای آهو‌‌ها به شمار می‌رود.

هم گردشگران هوای این حیوانات را دارند و هم مردم محلی با مهربانی با آن‌ها رفتار می‌کنند. از شکار آهو‌ هم خبری نیست. شما نیز اگر گذری به هرمز داشتید، در صورتی که آسیبی به آن‌ها نرسانید مطمئن باشید که تا نزدیکی آن‌ها می‌توانید پیش بروید و به نظاره‌شان بنشینید. دشتی که در هرمز آهو‌‌ها در آن جست‌وخیز می‌کنند به دشت آهوان معروف است.

جزیره هرمز به جهت تنوع ساحلي نيز قابل توجه است، علاوه بر ساحل، گونه پرندگان و حيوانات دريايي پيرامون ساحل هرمز نيز جالب توجه است. پرندگان دريايي متنوع، دلفين‌ها، لاك‌پشت‌ها، جنگل‌هاي مانگرو يا حرا بخشي از اين جذابيت‌هاست كه در پيرامون دريا شکل‌گرفته است و براي كساني كه به اين جنس از طبيعت علاقه‌مند هستند مي‌تواند جذابيت داشته باشد.

آنچه در این نوشتار درباره جزیره هرمز خواندید و دیدید تنها بخشی از جاذبه‌ها و دیدنیهای جزیره هرمز است. در سفر به جزیره هرمز از دیدن دره نمک طلایی،ساحل لاک پشت‌ها و جزیره‌ی دلفین‌ها، کوه رنگ‌ها و رنگین کمان غافل نشوید.

هرمز شاید هتل نداشته باشد، اما مردمی مهربان دارد، ساحل زیبا برای چادر زدن نیز زیاد دارد؛ رستوران چند ستاره نیز ندارد، اما باز هم مردمی مهربان و البته ماهی كم ندارد. اگر خیلی به سبب همراه بودن خانواده برایتان محل اسكان و غذا بسیار مهم است، می‌توانید از اماكن اقامتی بندرعباس یا قشم نیز بهره بگیرید.

جهت اقامت در جزیره هرمز می توانید چادرها یا منازل روستایی در هرمز را انتخاب کنید و یا پس از گشت یک روزه در هرمز و دیدن زییاییهای چشم نواز آن به قشم بازگردید و در هتل فولتون قشم اقامت داشته باشید.

تفریحات جزیره هرمز

بهتر است بدانید که به دلیل اینکه هرمز یک جزیره ثروتمند نیست مردم محلی با استفاده از موتور سه چرخ رفت و آمد می‌کنند. به این موتورهای سه چرخ موتور سه پا هم گفته می‌شود. درصورتیکه پیاده روی نکردید می‌توانید این موتورهای سه پا را کرایه کنید و از آن لذت ببرید.

از تفریحات دیگر جزیره هرمز دوچرخه سواری روی راه‌های رنگی همراه با موسیقی دریا می‌باشد. باید سراشیبی‌های جزیره را با احتیاط دوچرخه سواری کنید. با کرایه دوچرخه می‌توانید کل جزیره را دور بزنید. در صورت خرابی دوچرخه‌ نگران نباشید زیرا پشتیبانی دارند و با یک تماس تلفنی دوچرخه دیگری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تفریحات جزیره هرمز

به دلیل اینکه دور تا دور جزیره ساحل شنی قرار دارد و عمق آب در این ساحل طوری است که شنا و غواصی را بسیار راحت کرده است. شنا و غواصی از دیگر تفریحات جزیره هرمز می‌باشند. از مکان‌های امن شنا در این جزیره می‌توان به ساحل هشتادگزی، جنوب غربی جزیره در ساحل محیط زیست، شمال جزیره نزدیک جنگل های حرا و اسکله سنگر مَح‌لی اشاره کرد. تورهای غواصی نیم روزه هم در این منطقه برگزار می‌شود که با این تورها می‌توانید از زیبایی‌های مرجان های اعماق لارک لذت ببرید. احتیاجی نیست که لباس خاصی به همراه خود داشته باشید زیرا لباس مخصوص به شما داده خواهد شد. لازم به ذکر است که درصورتیکه مهارت شنا کردن بلد نبودید نگران نباشید زیرا برای هر دو نفر یک مربی آنجا هست که شما را همراهی کند. همچنین مربی خانم برای خانم‌ها در منطقه وجود دارد.

در کنار شنا همراه با  پرندگان و دلفین‌های این منطقه می‌توانید از تفریحات آبی و ارزان دیگری مانند جت اسکی بهره مند شوید. جالب است بدانید که در صورت سفر به این جزیره در فصل پاییز و زمستان به دلیل هوای مطبوع و بهاری که دارد می‌توانید از شنا کردن لذت ببرید.

قایق سواری و ساحل نوردی از دیگر تفریحات جزیره هرمز می‌باشند. می‌توانید با قایق‌های موتوری دور تا دور جزیره را بگردید.

می‌توانید با دانستن اطلاعات از مردم محلی و جزر و مد در منطقه و دیگر اطلاعات لازم با زدن چادر در جای مناسبی از منطقه یک کمپینگ در جزیره راه بندازید. عکسهای جزیره هرمز در این متن چشم شما را بر روی شگفتی های جزیره هرمز باز می کند و به شما کمک میکند تا سفر خود را انتخاب کنید.

صنایع دستی جزیره هرمز

جزیره هرمز به دلیل داشتن انواع مختلف صنایع دستی همواره در طول تاریخ مورد توجه گردشگران، محققان و تاریخ شناسان بوده است. بخشی از نیاز های مردم این منطقه توسط صنایع دستی تامین می‌شود. صنایع دستی این جزیره به دلیل جذابیت‌های خاصی که دارد از جاذبه‌های جهانگردی و جذب سرمایه‌های مستقیم خارجی محسوب می‌شود.

از صنایع دستی مهم این منطقه می‌توان به خوس دوزی، بادله دوزی، زری دوزی، گلابتون دوزی، حصیر بافی و سفالگری اشاره کرد. همچنین می‌توان گفت از دیگر صنایع دستی این منطقه سوزن دوزی‌های ظریف روی پارچه و نقاشی‌هایی که با الهام از زندگی بومی توسط خاک‌های رنگی روی شیشه انجام می‌شود می‌باشند.

خاک سرخ جزیره هرمز

چرا خاک جزیره هرمز سرخ است؟

از جمله سواحل بسیار معروف ساحل سرخ جزیره هرمز می‌باشد. می‌توان گفت عنصر اصلی این خاک اکسید آهن با خلوص 70 درصد است، که باعث سرخ شدن رنگ خاک این منطقه شده است. این خاک سرخ بسیار مرغوب بوده که رتبه دوم پس از اسپانیا از لحاظ کانی‌های موجود در دنیا را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که خاک سرخ این منطقه خواص خوراکی داشته و به عنوان ادویه گلک قابل استفاده می‌باشد. حتی می‌توانید این خاک را بچشید. زمانیکه خاک سرخ با آب دریا مخلوط شود رنگ آن صورتی می‌شود و در صورت قدم زدن در ساحل لباسهایتان به رنگ صورتی تغییر رنگ پیدا خواهد کرد. البته بعد از شستشو رنگ آن برطرف خواهد شد بنابراین می‌توانید لذت قدم زدن در ساحل را تجربه کنید.

هزینه سفر به هرمز

هزینه بلیط اتوبوس از تهران به بندرعباس از ۶۰ هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان است. هزینه بلیط قطار از تهران به بندرعباس  از ۸۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان است. هزینه بلیط هواپیما از تهران به بندرعباس از ۲۴۰ هزار تومان تا ۵۹۰ هزار تومان می باشد. از بندرعباس تا قشم هزینه شناور ۱۰ هزارتومان است. و در ادامه می توانید با تورهای هتل فولتون از قشم به جزیره هرمز بروید.

تور گشت هرمز

شروع گشت ساعت 6 تا 16.30 می باشد.

مکان های بازدید شامل: قلعه پرتغالی ها، دره خاک سرخ، دره رنگین کمان، دره مجسمه ها، دره کریستال و ساحل نقره ای قمی باشد.

رفت و برگشت شناور، ترانسفر رفت و برگشت اسکله به هتل و هتل به اسکله بر عهده ی آژانس است.

خدمات گشت شامل: صبحانه، میان وعده، ناهار می باشد.

نرخ تور: نفری 130.000 تومان می باشد.

[تعداد: 7    میانگین: 4.6/5]

20 دیدگاه ها

 1. کامیار رستمی گفت:

  سلام هتل شما تور جزیره هرمز از تهران داره؟ یا شما فقط تورهای درون قشم را دارید؟

 2. سلمان گفت:

  سلام لطفا در مورد راه های رفتن به جزیره هرمز هم بنویسید؟ فقط از قشم می تونیم بریم یا از طریق بندرعباس هم میشه رفت؟

  • maryam گفت:

   سلام اگر از بندرعباس قصد رفتن به جزیره هرمز را دارید باید از طریق اسکله حقانی با قایق های تندرو برید

   • هاتف گفت:

    البته اگر از جزیره قشم به هرمز میرید حتما قبل از 7 صبح اسکله ذاکری باشید. ما اطلاع نداشتیم و به شناور نرسیدیم روز بعد به هرمز رفتیم.

 3. فرزانه سلیمی گفت:

  امکان اقامت در جزیره هرمز وجود دارد؟

  • هتل فولتون گفت:

   بسیاری از مسافرین كه قصد سفر به قشم را دارند، از جزیره هرمز به‌صورت یک روزه بازدید می‌كنند. ولی بسیاری از جهانگردان جهت اقامت در جزیره هرمز اقامت در اماكن روستایی یا چادرهای موقت را برای سپری كردن زمان طولانی‌تر در جزیره هرمز ترجیح می دهند

  • ali گفت:

   سلام میتوانید شب را در خانه های محلی و اقامتگاههای بوم گردی جزیره هرمز سپری کنید یا به قشم و بندرعباس برگردید

 4. کریم گفت:

  از بندرعباس چطور میتونیم بریم هرمز؟

  • هتل فولتون گفت:

   اگر قصد دارید از بندرعباس به سمت جزیره هرمز حرکت کنید، بهترین مسیر این است که سوار قایق‌های قشم شوید، و از قشم لنج‌های مسافربریِ مخصوص هرمز را سوار شوید که در روز دو بار به این جزیره رفت‌وبرگشت دارند.

 5. لیلا خاتمی گفت:

  امکان غواصی در آب های جزیره هرمز وجود داره؟

  • هتل فولتون گفت:

   سلام چون اطراف جزیره هرمز ساحل شنی دارد امکان غواصی وجود دارد

  • دنیا باقری گفت:

   غواصی چه در هرمز یا قشم باید با همراهی افراد متخصص و در مکان های خاص انجام شود و به هیچ عنوان به صورت فردی یا بدون اطلاع غواصی نکنید

 6. ملیکا گفت:

  من با دوچرخه کل جزیره را گشت زدم. پیشنهاد میکنم شما هم از دوچرخه سواری در جزیره هرمز استفاده کنید

  • farzad گفت:

   به تازگی مسابقات هیجان انگیز و کم هزینه ای در قشم اجرا میشود به نام اسکای رانینگ. این مسابقه به گونه ای است که افراد از هر سن و جنسیتی اطراف جزیره قشم را میدوند.

 7. معصومه گفت:

  چرا خاک جزیره هرمز سرخ هست؟

 8. محد گفت:

  از بندرعباس میشه با قایقای تندرو هم قشم رت هم جزیره هرمز

 9. آنیتا گفت:

  سلام جزیره هرمز برای خرید هم مناسب هست؟ مرکز خرید هم داره یا تفریحی و گردشگری هست؟ لطفا در مورد بازار جزیره هرمز هم مطلب بزارید

  • banafshe گفت:

   سلام جزیره هرمز یه جزیره کوچک هست که برای گردشگری مناسب هست و مراکز خرید مثل قشم و درگهان نداره. البته شما هرجایی که برای گردش برید معمولا اهالی جزیره صنایع دستی خودشون رو میفروشن که خیلی هم زیباست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *