دره تندیس ها یا دره مجسمه (یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی قشم)

جزایر دریایی حرا
جنگل حرا (یکی از شگفت‌آورترین جاذبه‌های طبیعی ایران)
آگوست 27, 2017
دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم [ + تور ساحل جنوبی قشم ]
سپتامبر 3, 2017
دره تندیس ها

همه چیز درباره دره تندیس ها !

دره تندیس ها یا دره مجسمه طراحی طبیعی از ظرافت و شگفتی در جزیره زیبای قشم است. جزیره قشم، جدای از تمام زیبایی‌های شگفت انگیزش با روایت‌ها و حکایت‌های مردم بومی آن منطقه، قصه‌هایی دارد که جذابیت بسیاری از این جاذبه‌ها را دو چندان می‌کند. یکی از آن‌ها “دره ستارگان قشم” است.

این دره یکی از شگفت‌انگیزترین دیدنی های های جزیره قشم است که در پنج کیلومتری ساحل جنوبی قشم و بعد از روستای “برکه خلف”(تمیزی ترین روستای جهان) قرار دارد.

 

دره تندیس ها

 

این جاذبه گردشگری و زمین شناسی در طی چند میلیون سال قدرت فرسایش طبیعت شاهد به وجود آمدن تعداد زیادی از اشکال مختلف بوده است. به همین دلیل به آن نام دره تندیس ها یا دره مجسمه داده شده است.

دره تندیس‌ها یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی قشم است که سطح آن غالباً از ترک‌های گلی پوشیده شده. در این دره از سنگ به وسیله فرسایش، تندیس‌هایی تراشیده شده که چشم‌اندازی بسیار زیبا را در منطقه رقم زده است. از موقعیت استراتژیک جزیره هرمز که چشم بپوشیم شرایط طبیعی و زمین‌شناختی این جزیره جاذبه‌ای فوق‌العاده زیبا و انکارناپذیر است.

در حال حاضر دره تندیس‌ها یکی از این بخش‌ها محسوب می‌شود که فرسایش ساحلی چشمگیری را پس از بیرون آمدن از زیر آب متحمل شده است.

این فرسودگی از سوی دریا به سمت بام قشم کاهش پیدا می‌کند. مسافران در مسیر رسیدن به دره تندیس‌ها می‌توانند از جنگل حرا به سمت روستای طبل حرکت کنند و از آنجا دوباره رو به پایین در مسیر سلخ به سمت بام قشم بروند که ناگهان با هیبتی از تندیس‌های غول‌آسا رو به رو می‎شوند. جزیره هرمز یکی از مشهورترین و زیباترین جزایر ایران در خلیج فارس است. این جزیره زیبا با محیطی منحصربه‌فرد به مکانی برای ماجراجویان و گردشگران تبدیل شده است. یکی از مکان‌هایی که افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند دره تندیس‌ها دره مجسمه‌ها است.

در ادامه این نوشتار به بررسی و مشاهده تصاویری از دره تندیس خواهیم پرداخت:

 

همه چیز درباره دره تندیس

دره تندیس‌ها بیش از هر جای دیگری قوه تخیلتان را به کار می‌اندازد،  به طوری که فکر می‌کنید به دره‌ای پر از مجسمه‌های مرموز قدم نهاده‌اید! همان‌طور که گفته شد دره تندیس‌ها در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است، بعد از عبور از روستای طبل به طرف باسعید و به دره تندیس‌ها‌ می‌رسید. این دره به دلیل وجود اشکال و احجام طبیعی شگفت انگیز و خارق العاده، این نام را به خود گرفته است . دره تندیس‌ها، بازمانده یک زمین بلند به شدت فرسایش یافته است.

آنچه که در این منطقه دیده می‌شود، بازمانده دشت مرتفعی است که زمانی به بام قشم متصل بوده است. بالاآمدگی تدریجی جزیره موجب عقب رفتن ساحل و گسترش مساحت خشکی شده است. این بخش که اکنون دره تندیس‌ها نام دارد، یکی از بخش‌هایی است که پس از بیرون آمدن از زیر آب، متحمل فرسایش ساحلی و تخریب گسترده و چشمگیر شده است.

  تور جزیره هنگام و تجربه ی سفر به سواحل نقره ای

این فرسودگی از سمت بام قشم کاهش یافته تا به جای دست نخورده، یعنی بام برسد.

در دره تندیس‌ها نیز همانند بسیاری از مناطق دیگر جزیره، تخریب و از بین رفتن لایه آهکی سخت که پوششی بر لایه‌های نرم فرسا بوده، موجب پیشرفت عمل فرسایش و تخریب سازندها شده است.

دره تندیس‌ها یکی دیگر از شگفتی‌های قشم  است که سطح آن غالباً از ترک‌های گلی پوشیده شده است. ترک گلی یک ساخت رسوبی است که در مباحث رسوب شناسی به آن پرداخته می‌شود. دره تندیس‌ها  از لحاظ ساختاری نسبتاً شبیه به دره ستاره‌ها است با این تفاوت که وسعت بیشتری داشته و تراکم پدیده در آنجا کمتر ولی فراوانی بیشتری دارد. در این دره از سنگ، به وسیله فرسایش تندیس‌هایی تراشیده شده که چشم اندازی بسیار زیبا را در منطقه ایجاد کرده است.

 

 

دره تندیس ها ، بازمانده دشت مرتفعی است که زمانی به بام قشم متصل بوده است. بالا آمدگی تدریجی جزیره موجب عقب رفتن ساحل و گسترش مساحت خشکی شده است. این بخش اکنون دره تندیس‌ ها نام دارد.

 

دره تندیس‌ها، این دره زیبا و دیدنی در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده و به علت وجود اشکال و حجم‌های مختلف این نام را به خود گرفته است. آنچه را که در این منطقه می‌بینید بازمانده دشت مرتفعی است که در زمان‌های دور به بام قشم متصل بوده است. بالا آمدگی تدریجی جزیره موجب عقب نشینی زمین ساحل و گسترش مساحت خشکی گردیده است. این دره زمانی بستر دریا بوده و انواع ماهی‌ها، نرم‌تنان و آبزیان در لابه لای این شکاف‌ها مخفی بودند و به زندگی خود در لابه لای شکاف‌ها می‌پرداختند. همچنین سرتاسر خاک دره پر از صدف‌های زیبا و دوکفه‌ای است که از زمان‌های دور در این مکان باقی‌مانده‌اند.

 

 

دره تندیس ها در قشم

در حال حاضر دره تندیس‌ها یکی از این بخش‌هایی محسوب می‌شود که فرسایش ساحلی چشمگیری را پس از بیرون آمدن از زیر آب متحمل شده است. این فرسودگی از سوی دریا به سمت بام قشم کاهش پیدا می‌کند. در بخش‌هایی از این دره، سنگواره‌های فراوانی پیدا خواهید کرد که بیشتر آن‌ها مربوط به دوکفه‌ای‌ها می‌باشند و در برخی نقاط نیز به صورت توده‌ای تجمع یافته دیده می‌شود. جالب است بدانید غار نمک (نمکدان) قشم که به‌عنوان دومین غار نمکی بزرگ جهان شناخته‌شده است در این دره‌ی زیبا قرار دارد.

از دیگر دیدنی‌های قابل توجه که در دره تندیس‌ها دیده می‌شود، وجود پدیده‌های رسوبی آن است که به مانند ترک‌های گِلی، چشم اندازه زیبایی از دره را به شما نشان می‌دهد.

  جزیره قشم (راهنمای جامع گردش، تفریح و خرید در قشم)

دره تندیس‌ها روزگاری بستر دریا بوده و انواع ماهی‌ها و نرم‌تنان و آبزیان لای این شکاف‌ها زندگی می‌کرده‌اند. سرتاسر خاک دره تندیس‌ها پر از صدف‌های دوکفه‌ای است که از گذشته به‌جا مانده‌اند.

 

هتل فولتون دره تندیس ها

دره تندیس‌ها قشم از لحاظ ساختاری نسبتاً شبیه به دره ستارگان است. با این تفاوت که وسعت بیشتری داشته و تراکم پدیده در آنجا کمتراست.

 

در دره تندیس ها، اشکال و احجام طبیعی پرشماری قابل رویت است که  گویی این اشکال توسط یک هنرمند خِبره،که سال‌ها به شکل دادن خاک و سنگ پرداخته، طراحی شده است.

 

با چند صد متر پیاده‌روی به سمت ساحل، در راهی که ماسه‌های نقره‌ای در آن جلب توجه می‌کنند، سنگ‌هایی در اشکال مختلف وجود دارد. هر یک از این سنگ‌های شگفت‌انگیز با قدرت تخیل بینندگان به حیوانی تشبیه می‌شوند؛ یکی سر گوسفند، دیگری مرغ و خروس و تا دلتان بخواهد سنگ‌هایی شبیه اژدها در حالت‌های مختلف. از شکل سنگ‌ها می‌توان دریافت که در طول هزاران سال که جزیره هرمز به تدریج از آب بیرون آمده، روند فرسایش روی آن‌ها نقش و نگار زده است.

 

 

جزیره قشم

اگر قصد سفر به این جزیره را دارید بازدید از دره تندیس‌ها را از دست ندهید. در دره تندیس‌ها نیز همانند بسیاری از مناطق دیگر جزیره، تخریب و از بین رفتن لایه آهکی سخت، موجب پیشرفت عمل فرسایش و تخریب شده و هرکجا که لایه پوششی باقیمانده باشد، سازندهای نرم نیز در زیر آن حفظ شده‌اند و به همین دلیل در اینجا می‌توان بلندی‌های جزیره مانندی را در میان زمین‌های پست و فرسوده مشاهده کرد.

در این منطقه انواع احجام و اشکال جالب و شگفت‌انگیز دیده می‌شوند که به دست توانای طبیعت پدید آمده‌اند و گویی یک هنرمند چیره‌دست، سال‌ها به تراش و شکل دادن سنگ و خاک مشغول بوده است.در انتهای دره مجسمه‌ها به پرتگاهی می‌رسید که زیباترین مناظر خلیج فارس در اینجا انتظارتان را می‌کشد.

در بخش‌هایی از این دره می‌توان سنگواره‌های فراوانی را یافت که بیشتر مربوط به دوکفه‌ای‌ها هستند و در برخی نقاط به‌صورت توده‌ای تجمع پیداکرده‌اند.

از دیگر دیدنی‌های قابل توجه در این منطقه، وجود پدیده‌های رسوبی جالب مانند ترک‌های گِلی است که منظره بسیار زیبایی در پیش زمینه چشم‌اندازهای دره پدید می‌آورند.

در هنگام بارندگی یا پس از آن باید دقت کرد که زمین در این نقاط بسیار چسبنده و باتلاق گونه است و ممکن است مشکلاتی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورد.

 

در بخشهایی از این دره می توان سنگواره های فراوانی را یافت که بیشتر مربوط به دوکفه ای ها هستند و در برخی نقاط به صورت توده ای تجمع پیدا کرده اند.

 

تندیس قشم

 

قدم زدن در دره تندیس‌ها ، آن هم در شب می‌تواند برای شما تجربه‌ی مرموز و البته کمی هم ترسناک باشد! اگر کمی قدرت تخیل بالایی داشت باشید هر کدام را شبیه به حیوانی تشبیه می‌کنید. صورتک‌های سنگی غول پیکر و انسان‌هایی که از درد به خودشان پیچیده‌اند و… چیزهایی است که در این دره شاهدش خواهید بود. البته این چیزها واقعی نیست و تنها خطای دید و قوه تخیل باعث شکل گیری چنین مناظری می‌شود وگرنه این دره به جز صخره چیزی برای ترس ندارد!

  دره ستارگان قشم [ + تور ساحل جنوبی قشم ]

دره ستارگان و دره تندیس ها

 

اگر قصد بازدید از جزیره قشم را دارید از تماشای دره تندیسها غافل نشوید، چرا که از اشکال عجیبی دیدن می‌کنید. با سفر به دره تندیس‌ها می‌توانید سکوت مطلق در ساحلی رؤیایی را تجربه کنید . علاوه بر دره‌های مرتفع با مجسمه‌های تخیل آمیز، دیگر نکته جالب توجه سکوتی رؤیایی است که در این ساحل با ماسه‌های نقره‌ای رنگ حکم فرماست. پس از گشت ‌و گذار در این دره به بازدید از جاذبه‌های قشم همچون درخت انجیر معابد و قلعه پرتغالی‌ها بروید تا منظره دیگری که به دست توانای طبیعت به وجود آمده‌اند، را ببینید.

جالب است بدانید غار نمکی (نمکدان) قشم که به‌عنوان دومین غار نمکی بزرگ جهان شناخته‌شده است، در این دره‌ی زیبا قرار دارد.

 

کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر و جذاب‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی تبدیل کرده است.

  

در زمان بازدید از دره تندیس‌ها بهتر است چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید:

 • اول از همه اینکه پیاده‌روی طولانی پیش‌رو خواهید داشت، بنابراین باید از کفش و لباس مناسب استفاده کنید.
 • آب آشامیدنی به همراه داشته باشید و از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • برای اعجاز بیشتر و درک شگفتی دره تندیس‌ها از قدرت تخیل خود استفاده کنید و از تندیس‌ها‌ لذت ببرید.

وقتی به دره تندیس‌ها سفر کردید و راه‌های پرپیچ و خم را طی کردید، البته با کمی سختی! به یک پرتگاه 40 متری زیبا می‌رسید که به نوبه خود دلهره آور نیز است. تنها با سفر به دره مجسمه‌های هرمز می‌توانید اعجاب و شگفت‌آوری و البته سکوت بی‌نظیری را تجربه کنید، اما وقتی به انتهای دره تندیس‌ها می‌رسید به‌جرئت می‌توان گفت زیباترین منظره‌ای که از خلیج نیلگون همیشه فارس به عمر خود می‌توانید ببینید رو به روی شما قرار می‌گیرد.

 

دره تندیس ها در جزیره قشم

 

تور گشت ساحلی شمالی ویژه ی فولتون

شروع گشت ساعت 8.30 صبح تا 17 می باشد.
مکان های بازدید شامل: جنگل های حرا، تنگه ی چاهکوه، بندر تاریخی لافت، دره تندیس ها، بازدید از کارخانه ی کشتی سازی تفریحی فولتون با پذیرایی در ساحل VIP فولتون (با سرو چای و شیرینی) می باشد. هزینه ورودی، ناهار و قایق به عهده مهمان می باشد.

نرخ تور: نفری 135.000 تومان می باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

2 دیدگاه ها

 1. زهرا معتمدی گفت:

  ایران چه مناظر زیبایی داره و ما هنوز ندیدیم. پس حتما باید تور گشت ساحلی شمالی را توی برنامه سفر به قشم جای بدم

  • dana hoseini گفت:

   بله با وجود هزینه بالای سفر حتما لازم نیست برای دیدن مناظر جذاب طبیعی خاص به خارج از کشور سفر کنیم. در ایران مناظر شناخته شده و ناشناخته بسیاری وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *