تنگه چاهکوه (مکانی آرام، عجیب و پر رمز و راز)

دره ستارگان قشم
دره ستارگان قشم [ + تور ساحل جنوبی قشم ]
سپتامبر 3, 2017
رقص دلفین ها در جزیره هنگام
تور جزیره هنگام (شگفت انگیزترین جزیره جنوب ایران)
سپتامبر 3, 2017
تنگه چاهکوه

در طول سالیان دراز، در بخش کوچکی از ایران زیبای ما، پدیده‌ای زیبا شکل‌گرفته که امروزه مورد توجه جهانگردان است. به نظر می‌رسد تنگه چاهکوه، بقایای یک طاقدیس باشد. این هنرنمایی خلاقانه، اثر دستان طبیعت است

دره یا تنگه چاه کوه، مکانی آرام، عجیب و پررمزوراز است. حفره‌ها و برجستگی‌هایی که در دل یک قطعه صخره بزرگ ایجاد شده، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این صخره در اثر باران‌های سیل‌آسا و باد و توفان از هم گسسته شده و دو دره عمود بر هم میان آن شکل گرفته است. این دره‌ها را تنگه چاه کوه گویند. دیوارهای تنگه، ستارگان شب را قاب می‌کنند تا جلوه‌ای بدیع و جذاب برای شما ایجاد کنند.

آب و هوای بیابانی جزیره قشم، آسمانی زیبا چون آسمان کویر را برای آن رقم زده است. ستاره‌ها آن‌قدر به شما نزدیک‌اند که انگار کافی است، دست دراز کنید تا آن‌ها را بچینید. آشنایی با جزییات این منطقه، ما را برای سفر به آن، وسوسه خواهد کرد.

اگر از زندگی روزمره خسته شده‌اید و مایلید سفری متفاوت و هیجان‌انگیز را تجربه کنید، با ما همراه باشید تا یکی از گزینه‌های جذاب وطنی به نام تنگه چاهکوه را به شما معرفی کنیم.

  • دلیل نام‌گذاری تنگه چاه کوه به این نام
  • هنرنمایی طبیعت در تنگه
  • محبوبیت تنگه چاهکوه در طبیعت
  • ستارگان از زاویه دید تنگه چاه کوه
  • موقعیت جغرافیایی دره چاه کوه
  • از قدم زدن تا صخره‌نوردی در تنگه چاه کوه

 

دلیل نام‌گذاری تنگه چاهکوه به این نام

 

تنگه چاهکوه

 به این تنگه، چاه‌کوه می‌گویند زیرا کوهی پر از چاه‌های آب است. با مروری بر تاریخچه جزیره قشم درمیابیم، دسترسی به آب شیرین در منطقه بیابانی چاهکوه دشوار بوده و در حدود چهارصد سال پیش، ساکنین این ناحیه را وادار به حفر چهار چاه و کانال‌هایی برای عبور آب در تنگه چاهکوه نموده است.

آب باران در این چاه‌ها جمع شده و از کانال‌هایی که به همراه آن تعبیه شده است عبور می‌کند. تنگه چاه کوه به دلیل تأمین آب شیرین برای مردم منطقه، در میان آنان از قداست و حرمت خاصی برخوردار بوده است. این آب شیرین، برای مردم و گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه حیات‌بخش است.

هنرنمایی طبیعت در تنگه چاهکوه

 

تنگه ي چاهكوه

 

این صخره بزرگ بر اثر باران‌های سیلابی و بادهای سهمگین دچار فرسایش شده و چهارسوی بزرگی میان آن ایجاد شده است. دست طبیعت، اشکال حیرت‌انگیزی در آن به وجود آورده است.

گودال‌ها و برجستگی‌ها در اشکال مختلف وجود دارند اما اغلب آن‌ها دایره‌وار هستند و بخش‌های نوک‌تیز آن صیقل خورده است. عمق گودال‌ها متفاوت است و بر اساس این عمق به اشکال متفاوتی چون مخروطی و قاشقی هستند. عبور آب، سنگ‌های این تنگه را صیقل داده و اشکال متفاوتی در آن خلق نموده است.

 عمق دره چاهکوه، صد متر است و پهنای آن هرچه به سمت مرکز چهارسو نزدیک می‌شویم باریک‌تر می‌شود. در برخی نقاط، این پهنا به نیم متر رسیده و عبور از آن را دشوار می‌کند.

دیوارهای بلند دره چاه کوه، باعث شده خورشید به سختی به آن سرک بکشد. تنگه چاه کوه از درخشندگی آفتاب جزیره قشم بهره کمتری برده اما دمای هوا خنک‌‌تر از بیرون تنگه بوده و تبخیر آب نیز در آن کندتر است.

  جزیره ناز قشم (هیجان و آرامش در جادوی خلیج فارس)

به همین دلیل آب شیرین باران در آن جمع شده و به مصرف اهالی می‌رسد. علاوه‌براین حفره‌های موجود در دره چاه‌کوه به‌گونه‌ای است که آب در آن نفوذ نمی‌کند به همین دلیل مخزن مناسبی برای نگهداری آب هستند.

 جالب است بدانید که طبیعت نیز به کمک بشر آمده و در طول زمان این حفره‌ها عمیق‌تر شده است. سنگ‌های تنگه چاه کوه از نوع رسوبی بوده و در میان دیواره‌های آن صدف‌های دریایی به چشم می‌خورد. شکل‌گیری تنگه چاهکوه میلیون‌ها سال به طول انجامیده است.

صدف‌های میان دیواره، ردپای دریا و اشکال هندسی آن جای دستان باد و آب است. حفره‌ها و برجستگی‌ها، تندیس‌های زیبایی خلق کرده که می‌تواند ساعت‌ها شما را به تماشای خود مشغول کند.

در ابتدای ورود به دره، تندیسی وجود دارد که در میان اهالی بومی منطقه، به نگهبان سه سر تنگه شهرت دارد. می‌توانید در آرامش این دره، با فراغ بال به تماشا بنشینید، قوه تخیل خود را در این مناظر رازآلود به پرواز درآورید و پیکره‌های جدیدی در دل آن کشف کنید.

 

دیوارهای بلند این دره، باعث شده خورشید به سختی به آن سرک بکشد. تنگه چاه‌کوه از درخشندگی آفتاب قشم بهره کمتری برده اما دمای هوا خنک‌‌تر از بیرون تنگه بوده و تبخیر آب نیز در آن کندتر است. به همین دلیل آب شیرین باران در آن جمع شده و به مصرف اهالی می‌رسد.

 

 

محبوبیت تنگه چاهکوه در جهان

 

تنگه چاه كوه

 

مشابه این پدیده جغرافیایی کم‌نظیر در تعداد کمی از کشورهای جهان وجود دارد. تنها آمریکا، انگلستان، آلمان، چین و چند کشور دیگر، مشابه این پدیده را دل خود جای داده‌اند.

تنگه چاه کوه یکی از عجایب هفت‌گانه جزیره قشم است. جزیره قشم توانسته ژئوپارک خود را جهانی کند و با رعایت استانداردهای گردشگری تأییدیه یونسکو را اخذ کند.

ژئوپارک به منطقه‌ای گفته می‌شود که دارای تنوع زیستی و زمین‌شناسی جالب توجهی باشند. تنها 35 کشور دنیا توانسته‌اند ژئوپارک داشته باشند. در این میان ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک منطقه خاورمیانه است.

هر ژئوپارک از چندین بخش با تنوع گوناگون تشکیل شده که به آن ژئوسایت می‌گویند و تنگه چاهکوه یکی از ژئوسایت‌های موجود در ژئوپارک قشم است. پوشش گیاهی و جانوری تنگه چاه کوه، مثل پدیده‌های زمین‌شناسی آن، جالب توجه است.

وجود آب در تنگه چاه کوه باعث شده پرندگان خاصی در آن دیده شوند. دره چاه‌کوه دارای 16 گونه جانوری است که یکی از زیباترین و گران‌بهاترین آن، غزال است.

پوشش گیاهی این منطقه بیابانی، درختان و درختچه‌های پراکنده و استپی است. کشور چین از 8 ژئوپارک خود درآمدی چند برابر درآمد نفتی کشور ما دارد. جزیره قشم، با تبلیغات و فراهم آوردن امکانات گردشگری مناسب، می‌تواند یکی از منابع قابل توجه درآمدی کشور باشد.

ستارگان از زاویه دید تنگه چاه کوه

 

ستارگان از تنگه چاهکوه

 

در کنار روزهای زیبا و پر از مناظر دیدنی، آسمان کویری و دیوارهای بلند دره چاهکوه، زاویه دید منحصربه‌فردی برای علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی فراهم نموده‌اند. علاوه بر شب‌های عادی، در شب‌هایی که رویدادهای آسمانی خاص همچون کسوف و خسوف روی می‌دهد نیز، تنگه چاه کوه میزبان علاقه‌مندان به علم ستاره‌شناسی است.

آسمان شفاف و ستاره‌های درخشان، منظره خاص و زیبایی می‌سازد که نه‌تنها ستاره‌شناسان و علاقه‌مندان به علم نجوم، بلکه هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.

  دره تندیس ها یا دره مجسمه (یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی قشم)

موقعیت جغرافیایی دره چاه کوه

تنگه چاه کوه در بخش شهاب، از توابع شهرستان زیبای قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی قرار گرفته است. فاصله این دره تا قشم حدود هفتاد کیلومتر است. تنگه چاه کوه جزو بخش جنوبی زاگرس است.

برای سفر به دره چاه کوه، می‌توانید از خانه‌های محلی یا هتل‌های شهر قشم، برای اقامت خود استفاده کنید. اگر اهل سفر و برپایی کمپ باشید، مناطق طبیعی اطراف تنگه نیز برای چادر زدن و اقامت مناسب هستند.

برای اینکه از قشم به دره چاه‌کوه بروید باید از میدان درگهان قشم به جاده غربی بروید. بعد از بیست کیلومتر به دوراهی دیرستان می‌رسید و باید در امتداد مسیر مستقیم قبلی از آن عبور کنید. یازده کیلومتر بعد وارد اولین جاده سمت راست خود شوید.

حدود چهل کیلومتر بعد، پیش از رسیدن به روستای چاهوی شرقی به مسیر سمت چپ وارد شوید. کافی است هفت کیلومتر دیگر ادامه دهید تا به بخش شمالی تنگه چاه کوه برسید.

تا دو کیلومتری این تنگه، آسفالت شده و بخش خاکی آن نیز برای عبور خودرو مناسب است. می‌توانید از بخش شمالی این تنگه به قسمت جنوبی پیاده‌روی کنید و از دیدن مناظر آن لذت ببرید.

از قدم زدن تا صخره‌نوردی در تنگه چاهکوه

 

از قدم زدن تا صخره‌نوردی در تنگه چاهکوه

اگر تصمیم گرفتید از این پدیده کم‌نظیر و مسحورکننده دیدن کنید، ابتدا باید با راه و چاه آن آشنا شوید.دره چاهکوه  به دلیل شرایط جغرافیایی خاص خود، در تابستا‌ن‌ها نیز دمای نسبتاً مناسبی دارد اما با توجه به اینکه جزیره قشم دیدنی‌های جذاب دیگری نیز دارد، پیشنهاد می‌کنیم پاییز، زمستان و ایام نوروز را برای سفر به این مناطق انتخاب کنید تا بدون قرار گرفتن در گرمای جزیره قشم از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

 

مسیر حرکت مسافران در تنگه، از بخش شمالی به سمت بخش جنوبی است. در ابتدای مسیر، راه باز بوده و عبور از آن نسبتاً ساده است اما هر چه به سمت مرکز چهارسو نزدیک می‌شوید دیواره‌ها به هم نزدیک‌تر می‌شوند و حتی در برخی جاها این فاصله به نیم متر می‌رسد. کشف زیبایی‌های این تنگه، نیاز به کمی مهارت و دقت دارد.

 

همان‌طور که گفتیم تا دو کیلومتری این تنگه آسفالت است و پس از آن نیز امکان تردد خودرو وجود دارد. نخست باید بدانید که وارد طبیعتی نسبتاً بکر شده‌اید، پس انتظار امکانات رفاهی زیادی نداشته باشید. این منطقه به پارکینگ، نگهبانی و سرویس بهداشتی مجهز است.

برای مدت کوتاهی از هیاهوی زندگی خود فاصله گرفته و به سکوت تنگه چاه کوه پناه آورده‌اید. پوشش دهی آنتن تلفن همراه در دره ضعیف است و این فاصله برای شما حفظ خواهد کرد.

برای این سیر و سیاحت دلچسب، باید حداقل 2 ساعت زمان در نظر بگیرید؛ بنابراین لازم است آب و مواد غذایی به همراه داشته باشید. دقت کنید که حتماً کفش مناسب کوهنوردی به پا داشته باشید.

برخی از برجستگی‌هایی که روی آن قدم می‌گذارید به نظر محکم هستند اما به دلیل بافت شکننده، ممکن است دردسرساز شوند؛ بنابراین بهتر است با دقت جای قدم‌های خود را انتخاب کنید. عینک دودی، کرم ضد آفتاب و لباس راحت نیز از ملزوماتی است که هر گردشگر حرفه‌ای حتماً به فکر آن خواهد افتاد.

  جزیره قشم (راهنمای جامع گردش، تفریح و خرید در قشم)

 مسیر حرکت مسافران در تنگه چاه کوه، از بخش شمالی به سمت بخش جنوبی است. در ابتدای مسیر، راه باز بوده و عبور از آن نسبتاً ساده است اما هر چه به سمت مرکز چهارسو نزدیک می‌شوید دیواره‌ها به هم نزدیک‌تر می‌شوند و حتی در برخی جاها این فاصله به نیم متر می‌رسد. کشف زیبایی‌های دره چاهکوه، نیاز به کمی مهارت و دقت دارد.

اگر از مهارت صخره‌نوردی برخوردار باشید این دره جای مناسبی برای این ورزش هیجان‌انگیز است. علاوه بر این صخره‌نوردان منظره‌های بکرتر و زاویه دید متفاوت‌تر در اختیار خواهند داشت. تنگه چاه کوه، تصاویر کشف نشده زیادی برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند، در دل خود پنهان کرده است؛ تصاویری که ارزش جاودانه شدن را دارد.

می‌توانید دوربین به دست به استخراج تصاویر گران‌بهای چاه‌کوه بروید. اگر تا انتهای مسیر را طی کنید، به دنج‌ترین جای تنگه چاه کوه خواهید رسید. جایی که اختلاف دمای آن با سایر جاهای تنگه، حدود 10 درجه است و اگر خوش‌شانس باشید موفق به دیدن لانه پرندگان و کندوی زنبور هم خواهید شد.

اگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد تنگه چاه کوه، نظر شما را جلب کرده همین حالا زمانی برای سفر به آن انتخاب کنید. اطمینان داشته باشید پشیمان نخواهید شد. دشواری‌های این مسیر به دیدن این مناظر بی‌بدیل می‌ارزد.

این خطه کم‌نظیر برای هر سلیقه‌ای حرف جالب توجهی دارد. اگر به ستارگان، جغرافیا، مناظر طبیعی، سنگ‌نوردی و عکاسی علاقه دارید، تنگه چاه کوه مقصدی جذاب و خواستنی برای شما خواهد بود.

برای ذهن‌های خلاق و افرادی که قوه تخیل قوی دارند این سنگ‌ها و تندیس‌ها می‌تواند مفاهیم متفاوتی داشته باشد. چه‌بسا از دل این حفره‌ها و برجستگی‌ها نقش‌های متنوعی بیرون زده باشد که لذت کشف آن بتواند خاطره این سفر را به‌یادماندنی‌تر کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های خاص این منطقه سکوتی است که هرازگاهی با صدای زوزه باد در هم می‌شکند. اکیداً توصیه می‌کنیم خود را در دیدن چنین مناظر و شنیدن این موسیقی روح‌نواز محروم نکنید.

بخشی از این مناظر زیبا را می‌توانید از لنز دوربین هومن بهمنش، در فیلم «اژدها وارد می‌شود» تماشا کنید. ساکنین این منطقه بومیانی هستند که سال‌های سال در آنجا زندگی کرده‌اند و مانند بسیاری از قبایل ایرانی آداب و رسوم خاص خود را دارند.

ما به عنوان میهمان این مردم وظیفه داریم قداست تنگه چاه کوه را نادیده نگیریم و با زباله‌های خود از زیبایی ظاهر آن کم نکنیم. به ویژه این عادت عجیب و ناپسند یادگاری نوشتن در اماکن گردشگری را به کمک هم از میان برداریم.

رعایت این نکات، به رونق صنعت گردشگری و اقتصاد کشورمان کمک شایانی خواهد کرد و همه ما از این اقتصاد به جریان افتاده بهره‌مند خواهیم شد.

 

تور گشت ساحلی شمالی ویژه ی فولتون

شروع گشت ساعت 8.30 صبح تا 17 می باشد.
مکان های بازدید شامل: جنگل های حرا، تنگه ی چاهکوه، بندر تاریخی لافت، دره تندیس ها، بازدید از کارخانه ی کشتی سازی تفریحی فولتون با پذیرایی در ساحل VIP فولتون (با سرو چای و شیرینی) می باشد. هزینه ورودی، ناهار و قایق به عهده مهمان می باشد.

نرخ تور: نفری 135.000 تومان می باشد.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

دیدگاه ها بسته شده است