آشنایی با پارک کروکودیل قشم+اولین و شگفت انگیزترین پارک خاورمیانه

پکیج بهاری هتل فولتون قشم
آوریل 25, 2019
بام قشم کجاست
بام قشم کجاست؟ 2 مکان هیجان انگیز این بام
جولای 15, 2019
آشنایی با پارک کروکودیل قشم+ اولین و هیجان انگیزترین پارک خاورمیانه

آشنایی با پارک کروکودیل قشم+ اولین و هیجان انگیزترین پارک خاورمیانه

پارک کروکودیل

بازدید از حیوانات مختلف تا سال‌ها تنها محدود به تعدادی باغ‌وحش می‌شد که در شهر‌های بزرگ وجود داشتند. در این باغ‌وحش‌ها نیز حیوانات محدودی وجود داشتند که اغلب در شرایط مناسبی نگهداری نمی‌شدند. شاید تا قبل از تأسیس پارک کروکودیل نوپک قشم حتی تصور اینکه بتوانید با خیال راحت و در فضایی امن انواع کروکودیل‌ها را از نزدیک ببینید غیرممکن جلوه می‌کرد. بااین‌وجود از زمان تأسیس پارک کروکودیل قشم در سال ۸۹ به دست خانم روستا(مدیر این مجموعه)، هرروزه افراد بسیاری برای مشاهده‌ی نزدیک این بازمانده‌های تاریخی عصر دایناسور‌ها به این مجموعه می آیند.

پارک کروکودیل قشم، تنها پارک کروکودیل ایران است که نزدیک به یک دهه از فعالیت آن می‌گذرد. ما در این مقاله‌ی کوتاه قصد داریم تا اولین پارک کروکودیل خاورمیانه را به شما معرفی کنیم و با بررسی جنبه‌های مختلف آن به همراه تصاویر پارک کروکودیل قشم شما را به بازدید از این مکان، ترغیب نموده و راهنمای شما باشیم. با ما همراه باشید. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • پارک کروکودیل قشم کجاست؟
  • دانستنی‌های پارک کروکودیل قشم
  • نحوه‌ی پرورش کروکودیل در نوپک
  • دیگر جانداران پارک کروکودیل قشم

پارک کروکودیل قشم کجاست؟

پیدا کردن آدرس پارک کروکودیل در قشم کار دشواری نیست زیرا این مجموعه مکان شناخته‌شده‌ای در میان گردشگران و مردم بومی منطقه است. این مکان از توابع بخش شهاب در منطقه قشم و در مجاورت شهر سوزا قرار دارد. ساعات کاری پارک کروکودیل نوپک قشم نیز مناسب است و تقریباً محدودیت خاصی برای شما ایجاد نمی‌کند، اما به‌طورکلی توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه با مسئولین مربوطه از طریق تلفن تماس برقرار نمایید تا از تمام جوانب مطلع باشید. در لیست زیر آدرس، شماره تماس و پست الکترونیکی این مجموعه بی‌نظیر ارائه‌شده است:

  چطور برای سفر کردن پول پس انداز کنیم؟

پارک کروکودیل

  • آدرس پارک کروکودیل: جزیره‌ی قشم، اتوبان درگهان، پارک کروکودیل نوپک قشم.
  • شماره تماس پارک کروکودیل قشم: 07691026017
  • پست الکترونیک: info@noopak.com

ساعات کاری پارک کروکودیل نوپک قشم در روز‌های عادی از ۸ صبح تا ۸ شب و در روزهای تعطیل از ۸ صبح تا ۱۰ شب است. این ساعات ممکن است در ماه‌های رمضان و محرم با اندکی تغییر همراه باشد. ورودی پارک کروکودیل قشم برای گردشگران داخلی و خارجی متفاوت است. درواقع قیمت ورودی پارک کروکودیل قشم برای بزرگ‌سالان ۱۵۰۰۰ تومان، برای کودکان ۱۰۰۰۰ تومان و برای افرادی که تمایل به پرداخت ارزی دارند ۲ یورو است.

دانستنی‌های پارک کروکودیل قشم

این پارک که از جاهای بکر قشم به‌حساب می‌آید توانست در سال ۱۳۹۲ برای اولین بار تکثیر کروکودیل را انجام دهد. اهداف ابتدایی پارک کروکودیل قشم تنها پرورش کروکودیل برای مصارف مختلفی نظیر چرم و مصارف دارویی بود (خون کروکودیل دارای قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک طبیعی شناخته شده است) اما به‌تدریج ایده‌ی تبدیل آن به تنها پارک کروکودیل ایران شکل گرفت و با موفقیت در سال ۹۰ به سرانجام رسید.

یکی از نقاط قوت این مجموعه ازلحاظ مدیریتی این است که تنها به نمایش کروکودیل‌ها اکتفا نکرده و دوره‌های آموزش مدیریت مزرعه‌ای همانند نوپک را در قالب کارگاه و دوره‌های خصوصی کارآموزی آموزش می‌دهند. شما حتی می‌توانید درصورتی‌که مجوز نگهداری و مکان مناسب آن را داشته باشید اقدام به خرید کروکودیل از پارک کروکودیل قشم نمایید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره نیز می‌توانید به مدیریت اولین پارک کروکودیل خاورمیانه، مراجعه کرده و حتی برای همکاری‌های مختلف اقدام کنید.

پارک کروکودیل قشم که در ابتدا با ۸ سر کروکودیل درون مزرعه‌ای به مساحت ۲۱ هزار مترمربع کار خود را شروع کرده بود، هم‌اکنون با بیش از ۲۰۰ سر کروکودیل ۱ تا ۲۵ ساله به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

  تور جزیره هنگام و تجربه ی سفر به سواحل نقره ای

پارک کروکودیل

پارک کروکودیل قشم که در ابتدا با ۸ سر کروکودیل درون مزرعه‌ای به مساحت ۲۱ هزار مترمربع کار خود را شروع کرده بود، هم‌اکنون با بیش از ۲۰۰ سر کروکودیل ۱ تا ۲۵ ساله به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

نحوه‌ی پرورش کروکودیل در نوپک

خانم روستا به همراه همسر خود در ابتدا هدف خود از تکثیر کروکودیل را به‌منظور فروش و استفاده‌های جانبی آن قرار داده بودند اما به‌تدریج آن را تبدیل به یک پارک گردشگری کرده و در فاز‌های مختلف گسترش دادند. نحوه‌ی پرورش کروکودیل در نوپک به این شکل بوده است که در ابتدا تعداد انگشت‌شماری از کروکودیل‌ها خریداری‌شده و شرایط مناسب تکثیر در مزرعه برای آن‌ها فراهم گردید. یکی از این شرایط لازم گرما و رطوبت است و به همین دلیل جزیره‌ی قشم برای این هدف مناسب تشخیص داده شد.
کروکودیل‌های نوزاد پس از ۳ ماه سر از تخم بیرون می‌آورند ولی با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی باید به‌صورت دقیق کنترل شود این موجودات در پارک کروکودیل قشم در انکوباتور و در فضایی کنترل‌شده پرورش پیدا می‌کنند. کروکودیل ها می‌توانند تا ۸۰ سال عمر کنند و طولی بیش از ۶ متر و وزنی تا حدود ۱ تن داشته باشند! البته بزرگ‌ترین کروکودیل پارک کروکودیل قشم ۲۸ ساله است و حدود ۴ متر طول و بیش از ۳۵۰ کیلوگرم وزن دارد.

 

نحوه‌ی پرورش کروکودیل در نوپک

یکی از بحث‌هایی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان به‌اشتباه متصورند این است که کروکودیل همان تمساح است. تفاوت تمساح و کروکودیل در درجه‌ی اول در شکل آرواره‌ی آن‌ها مشهود است. کروکودیل‌ها آرواره‌هایی V شکل دارند اما آرواره‌ی تمساح‌ها U شکل است. همچنین محل زندگی طبیعی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. تفاوت تمساح و کروکودیل به اینجا نیز ختم نمی‌شود، تمساح‌ها عموماً توانایی زندگی در آب‌های شور را ندارند. اندازه‌ی آرواره‌ی پایینی تمساح از آرواره‌ی بالایی کوچک‌تر است که باعث می‌شود هنگام بسته بودن دهان، دندان‌های پایینی آن‌ها مشخص نباشد.

  آنچه برای سفر به جزیره قشم باید بدانیم!

دیگر جانداران پارک کروکودیل قشم

یکی از فاز‌های گسترش پارک کروکودیل قشم، اضافه کردن جانداران دیگری به مجموعه‌ی پارک بوده است که به‌تدریج به انواع آن‌ها افزوده‌شده و آن را به‌نوعی تبدیل به باغ وحش قشم کرده است. از دیگر جانداران پارک کروکودیل قشم علاوه بر کروکودیل‌ها می‌توان از پرندگان مختلف مانند طاووس، حیواناتی نظیر میمون، شترمرغ، انواع سوسمار، خارپشت یا همان جوجه‌تیغی، مار بوآ، کرکس، خرگوش، بز و غیره اشاره کرد.

پارک کروکودیل قشم:دیگر جانداران

اولین پارک کروکودیل خاورمیانه و تنها پارک کروکودیل ایران یکی از جاهای بکر قشم و از جاذبه‌های گردشگری الزامی این جزیره محسوب می‌شود که بازدید از آن را به همه‌ی مسافران توصیه می‌کنیم. تفاوت عمده‌ای که پارک کروکودیل قشم با دیگر باغ‌وحش‌ها و مناطق نگهداری حیوانات دارد این است که می‌توانید از نزدیک حیوانات خطرناک را در حالتی کاملاً امن ببینید و با آن‌ها عکس بگیرید. حتی می‌توانید کودکان مدرسه‌ای را برای آموزش در مورد حیوانات به‌صورت یک اردوی علمی آموزشی به پارک کروکودیل نوپک قشم بیاورید.

[تعداد: 3    میانگین: 2.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *