رازهایی درباره انتخاب هتل

13 روشی که اقامت در هتل را لذت بخش تر میکند
13 روشی که اقامت در هتل را لذت بخش تر میکند
آگوست 11, 2018
سفر به قشم
سفر به قشم و حضور در جشنواره تابستانی این جزیره
آگوست 15, 2018
Hotel landscape

انتخاب هتل

سفر مجالی است برای رهایی روح از اسارت روزمرگی و استرس‌های کاری، ضرورتی که حذف آن جز خستگی ذهن و جسم آدمی ثمر دیگری ندارد.

روانشناسان بر این باورند، خستگی‌های ذهنی و جسمی و استرس‌های کاری و روزانه به‌تدریج سبب از بین رفتن نشاط و شادابی افراد می‌شود و آن‌ها را به‌نوعی دچار فرسودگی روحی و جسمی می‌کند.

به‌این‌ترتیب در چنین شرایطی برخورداری از یک برنامه در قالب سفر و گردش، فرصتی آزاد و فارغ‌ از کار و استرس برای افراد فراهم می‌کند تا بتوانند به‌سلامت روحی خود کمک کنند.

در ژاپن، مدیران معتقدند مسافرت می‌تواند به توسعه کشورشان کمک می‌کند. بنابراین تصور نکنید آنان که همیشه کار می‌‌کنند و به مسافرت نمی‌روند، بیشتر از دیگران به توسعه کمک می‌‌کنند.

سفر کردن علاوه بر ایجاد  آرامش در انسان، ما را با دنیای جدید آشنا می‌سازد و این امکان را فراهم می‌کند تا به‌دور از هراس و اضطراب ریتم تکراری زندگی را برهم زنیم و شیوه جدیدی از زندگی را امتحان کنیم.

یکی از کارکردهای مسافرت از دیدگاه روان‌شناختی جنبه التیام دهندگی آن است یعنی مسافرت فرصتی به افراد می‌دهد تا به‌نوعی ازنظر روحی التیام یابند و مشکلات روحی و روانی خود را درمان کنند.

البته سفری این تأثیرات شگفت‌انگیز را برای شما با ارمغان خواهد آورد که اقامتی آرام، آسان، ارزان و دلپذیر را در آن تجربه کرده باشید بنابراین بعد از انتخاب مقصد مهم‌ترین موضوع انتخاب هتل مناسب جهت اقامت است.

یک هتل خوب در سفر و اقامت در آن از اصلی‌ترین دغدغه‌های بیشتر مسافران و گردشگران است که باعث می‌شود لذت سفر دوچندان شده یا در بدترین حالت یک خاطره دوست‌نداشتنی را به همراه داشته باشد.

هنگامی‌که در تعطیلات به مسافرت می‌روید، جاییکه می‌مانید تأثیر زیادی بر تجربه کلی شما از سفر می‌گذارد. این به این معنی نیست که همیشه باید برای یک هتل خوب زیاد خرج کنید، به این معنی است که لازم است تا گزینه‌های معقولی را هنگام تصمیم‌گیری انتخاب کنیم. اگر شما قصد سفر داشته باشید، چه هتلی را برای خود در نظر می‌گیرید؟

یک هتل خوب باید چه امکاناتی داشته باشد؟

پیش از هر چیز لازم است بدانید که نباید  تحت تأثیر ستاره‌های هتل قرار بگیرید چراکه یکی از رایج‌ترین شکل‌های درجه‌بندی هتل‌ها استفاده از ستاره‌هایی است که از طرف سازمان معینی در هر کشور به آن‌ها اعطا می‌شود. داشتن هریک از این ستاره‌ها مستلزم رعایت نکات خاصی توسط هتل‌ها است.

هرچه تعداد ستاره‌ها بالاتر باشد ازنظر درجه‌بندی آن هتل کیفیت بهتری در ارائه‌ی خدمات دارد. اما اینکه صرفاً به دلیل داشتن ستاره‌ها به خدمات یک هتل اعتماد کنید کار عاقلانه ای به نظر نمی‌رسد.

در برخورد با هر هتل صرف‌نظر از ستاره‌هایش به بررسی خدماتی که در آن وجود دارد بپردازید و تصمیم بگیرید. گاهی یک هتل ۳ ستاره امکاناتی در حد یک هتل ۴ ستاره دارد. حتی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که سیستم درجه‌بندی هر هتل می‌تواند بسته به قوانین کشور تغییر کند.

  چه کنیم تا پروازهای طولانی لذت بخش باشند؟

در این مقاله قصد داریم ضمن اشاره به ویژگی‌های یک هتل خوب سطح سلیقه و خواسته مسافران را از سفر و هتل تا حد قابل قبولی ارتقاء دهیم:

  • کارکنان خوش‌برخورد
  • دادن اطلاعات صحیح و کاربردی به مسافران
  • داشتن امکانات در مواقع اضطراری
  • احساس راحتی و آرامش در هتل
  • موقعیت و چشم‌اندازهای عالی
  • تمیزی و پاکیزگی
  • خدمات‌دهی

1. کارکنان خوش‌برخورد

اولین چیزی که ما در هتل با آن مواجه می‌شویم، نحوه‌ی برخورد مسئول پذیرش و کارکنان آن هتل است. کارکنان یک هتل خوب، با رفتار مناسب و دوستانه خود می‌توانند سفری بی‌دغدغه را برای مسافرین رقم بزنند.

کارکنان هتل باید همیشه لبخند بزنند این ویژگی هتل خوب و لوکس و گران‌قیمت نیست بلکه شامل تمام مراکز اقامتی خواهد بود.

برخورد کارکنان و مهمان‌نواز بودن آن‌ها باید نه‌فقط به خاطر هزینه‌ای که پرداخت می‌شود بلکه باید به دلیل روابط مشتری مداری برخوردی به‌جا و مناسب با میهمانان هتل باشد.

اما اگر این بار مسئول پذیرش هتلی که به آن وارد می‌شوید لبخند را فراموش کرد یا اینکه سهل‌ انگارانه لبخند را در خانه‌اش جاگذاشته بود، شما به او لبخندتان را هدیه بدهید، اوضاع بهتر خواهد شد!

2. دادن اطلاعات صحیح به مسافران

مسافران معمولاً در مورد اتاق‌ها، غذاخوری، نظافت و… سؤالات متداولی می‌پرسند و این خیلی مهم است که کارمندان بتوانند اطلاعات صحیح و درستی را در اختیار مسافران بگذارند.

کارمندان باید با فن بیان خوب اطلاعات کافی و مناسبی را در اختیار مسافران قرار دهند. اگر بعد از ارائه اطلاعات از سوی مسئول پذیرش هنوز نیاز به راهنمایی دارید نباید با سردرگمی و خجالت پذیرش را ترک کنید با آرامش و احترام بخواهید که با توضیحات بیشتر، اطلاعاتی که نیاز دارید در اختیارتان قراربگیرد.

بهتر برای اینکه پس از اقامتتان دچار مشکل خاصی نشوید از همان ابتدا شرایط رزرو اتاقی که مراحل آن را انجام داده‌اید را بار دیگر پیش از تحویل آن چک نمایید؛ اگر با خود کودک به همراه دارید حتماً قید کنید تا برای او تخت خوابی مناسب در اتاق قرار دهند.

ساعت‌های تمیزی و تحویل اتاق و همچنین مفاد کنسلی رزرواسیون خود را بررسی کنید و درمجموع، با اطلاعات تائید شده ازنظر خودتان سوئیت و اتاق موردنظرتان را دریافت کنید.

اطلاعات به مسافران

3. داشتن امکانات در مواقع اضطراری

در یک هتل خوب اگر مسافری بخواهد به دلایلی مثل کنسل شدن پرواز یا اقامت بیشتر مثلاً یک‌شب اضافه‌تر ازآنچه رزرو کرده از هتل استفاده کند امکانات کافی وجود دارد.

یا مثلاً اگر برای مسافری مشکلات یا بیماری به وجود بیاید این هتل خوب تجهیزات کافی برای درمان یا یک پزشک برای بررسی به مشکلات و بیماری‌های احتمالی در سفر را دارد.

  سفر به قشم و حضور در جشنواره تابستانی این جزیره

این نکته‌ی بسیار مهمی است که مسافران از اینکه در هتلی اقامت دارند احساس آرامش و راحتی کنند. قبل از انتخاب هتل محل اقامتتان می‌توانید با تماس تلفنی و یا بررسی‌های اینترنتی از وجود این موارد در هتل موردنظرتان مطلع شوید.

هتل‌ها بر اساس کیفیتی که دارند درجه‌بندی می‌شوند. این کیفیت بر اساس مشخصه‌هایی نظیر خدمات رستوران هتل، تفریحات‏، چشم‌انداز اتاق‌ها، امکانات و سایز اتاق‌ها، داشتن اسپا و خدمات ورزشی، موقعیت و موارد این‌چنینی ارزیابی می‌شود.

4. احساس راحتی و آرامش در هتل

نکته‌ی مهم این است که تجربه‌ی ماندن در یک هتل خوب، مانند ایجاد فضایی مثل خانه اما دور از خانه است؛ یعنی برآورده کردن تمام خواسته‌ها، نیازها و امیال شما در یک فضای بسیار زیبا و باشکوه.

تعریف دیگری از کلمه‌ی «خانه»، مفهوم انس و راحتی در آن است، مانند راحتی که با پوشیدن لباس‌ راحتی به شما دست می‌دهد و یک تعریف بسیار رؤیایی از خانه هم وجود دارد که هتل‌هایی که آلاچیق در فضای باز یا اتاق‌های مهمان بسیار شیک و رؤیایی دارند، به آن تحقق می‌بخشند.

بنابراین ممکن است هرکسی از هتل خوب تعریفی را در ذهن خود داشته باشد اما برتری واقعی در این صنعت متعلق به آن‌هایی است که به ماهیت «خانه» و آسایش آن نزدیک‌تر باشد.

بیش از هر چیزی، اتاق‌های هتل‌ها باید راحت باشد و میهمان فکر کند در خانه خود قرار دارد. هرقدر اتاق هتل لوکس، پیشرفته و هیجان‌انگیز باشد، اگر به خاطر میهمان آسایش فراهم نکند و دنج نباشد، باعث خلق تجربه ماندگار و خاطره‌انگیز نخواهد شد.

تزئینات و مبلمان چوبی، دکور، فرش‌ها، پرده‌ها و شومینه‌های الهام‌بخش، ست تلویزیون و امکان نواختن یا گوش دادن به موسیقی دلخواه  از مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق‌های هتل‌های جدید است.

فکر کنید مثلاً صبح از خواب بیدار می‌شوید و دوش می‌گیرید پس‌ازآن به همراه خانواده صبحانه می‌خورید و هر آنچه را که بخواهید به کارکنان اطلاع می‌دهید و آن‌ها باروی خوش به شما خدمات را ارائه می‌دهند. هوشیار باشید خیلی از هتل‌ها در ابتدا عنوان می‌کنند که اینجا مثل منزل خودتان است اما در عمل خبری از ارائه خدمات مناسب نیست.

احساس راحتی و آرامش در هتل

5. موقعیت و چشم‌اندازهای عالی

وجود چشم‌اندازهای خوب برای هتل‌های ساحلی و جنگلی معمولاً ممکن است در هتل‌های لوکس وجود داشته باشد اما خیلی از هتل‌هایی هم که لوکس نیستند چشم‌اندازهای رو به طبیعت دارند یا در برنامه‌ریزی‌هایی که برای پذیرایی از مسافران دارند آن‌ها را با چشم‌اندازهای زیبا یا مناظر طبیعی آشنا می‌کنند.

فراموش نکنید، موقعیت هتل در لیست ویژگی‌های باید در جایگاه بالایی  باشد. دسترسی آن به وسایل حمل‌ونقل را در نظر بگیرید، فاصله آن تا جاهاییکه می‌خواهید دیدن کنید را هم در نظر داشته باشید و غیره.

بهتر است قبل از طی کردن مراحل رزرو اتاق و سوئیت کمی در خصوص نحوه و چگونگی حمل‌ونقل از هتل انتخابی به مقاصدی که در نظر گرفته‌اید، پرس‌وجو کنید و ببینید که اصلاً رزرو یک اتاق در آن هتل برای شما صرف دارد و یا خیر!

  آشنایی با 12 مرکز خرید در قشم و درگهان

این‌که هتل در کجا قرارگرفته است تأثیر زیادی بر روی قیمت‌های آن دارد. قرارگیری هتل در نزدیکی جاذبه‌ها، مراکز خرید، مرکز شهر، وسایل نقلیه‌ی عمومی باعث افزایش قیمت آن می‌شود اما اتلاف وقت شمارا به حداقل می‌رساند. البته این به سلیقه‌ی شما هم‌بستگی دارد که می‌خواهید در چه محیطی اقامت داشته باشید. در میان هیاهوی شهر؟ یا دور از آن؟

6. تمیزی و پاکیزگی

وسواسی که همه در مورد محل اقامتشان دارند همین تمیز بودن اتاق‌ها و سرویس بهداشتی است. سالن نهارخوری، پوشش کارکنان و… باید تمیز و مرتب باشد. هتل خوب هتلی است که تمیز و پاکیزه باشد.

شاید بد نباشد برای تصمیم‌گیری در این مورد و سایر مسائل مربوط به انتخاب هتل جویای نظرات مسافران قبل از خود بشوید. تمیزی و کیفیت انتخاب مهم و بدیهی است، هرچه باشد کم‌تر کسی حاضر است در هتلی اقامت کند که تمیز نیست و کیفیت خدماتش چنگی به دل نمی‌زند.

اما مقایسه هتل‌های مختلف بر اساس این ویژگی کار آسانی نیست، و برای این‌که بتوانید تمیزترین و باکیفیت‌ترین هتل با بودجه‌ی خودتان را پیدا کنید باید به اطلاعات جزئی همه‌ی هتل‌ها دسترسی داشته باشید.

تمیزی و پاکی هتل

7. خدمات‌دهی

کسانی که هتل خوب را برای مرکز اقامتشان انتخاب می‌کنند انتظار سرویس‌دهی خوب دارند بنابراین اگر درخواستی برای حوله، لیوان، آب جوش و … داشته باشند باید بدون دریافت وجه این خدمات به مسافران ارائه شود.

هم‌چنین استفاده از اینترنت، تلفن، فکس و دیگر امکانات هم باید بدون دریافت وجه اضافی باشد.هتل خوب و ایده آل معمولاً زیاد نیست اما این روزها امکانات هتل‌ها بسیار گسترده هستند و رقابت در میان آن‌ها به حدی است که طیف وسیعی از امکانات و خدمات خاص را برای حفظ برتری در هتل خود ارائه می‌دهند.

خدمات ورزشی، تفریحی، غذایی و بسیاری خدمات دیگر را با صبر و حوصله بررسی و بر اساس اولویت‌ها و بودجه‌ی خود آن‌ها را انتخاب کنید.اگر با خانواده سفر می‌کنید ممکن است برای افراد ناتوان یا کم‌توان خانواده و یا فرزندان خود احتیاج به تسهیلاتی خاص داشته باشید. بررسی این موارد را فراموش نکنید.

درنهایت مشخص کنید که کدام‌یک از این تسهیلات و امکانات رایگان و کدام‌یک مستلزم صرف هزینه می‌باشد؟

حتی اگر شما تصمیم گرفته‌اید زمان کمی را در هتل صرف کنید، امکانات رفاهی تأثیر بسیار زیادی بر تجربه کلی شما از آن سفر خواهد داشت.

این نکات را در نظر بگیرید:

  • آیا استخر دارد؟
  • آیا Wi-Fi دارد و امکانات شارژ هم وجود دارد؟
  • آیا فرودگاه یا وسایل حمل‌ونقل محلی دارد؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *