جزیره ناز قشم (هیجان و آرامش در جادوی خلیج فارس)

غار نمکدان قشم
غار نمک (طولانی‌ترین غار نمکی جهان)
آگوست 27, 2017
جزایر دریایی حرا
جنگل حرا (یکی از شگفت‌آورترین جاذبه‌های طبیعی ایران)
آگوست 27, 2017
جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم، جایی برای پیاده‌روی روی آب دریا

در ساحل دریا هستید و محو تماشای آن شده‌اید. ناگهان دریا شما را صدا می‌زند و راهی برای ورود به جزیره‌ای در دل دریا باز می‌شود. فرشی از شن نرم و درخشان روبروی شما پهن می‌شود و می‌توانید بدون خیس شدن قدم به قلب دریا بگذارید. این رویا نیست.

یکی از عجایب زیبای نقطه‌ای از کشور عزیزمان ایران است. این رویای زیبا، در جزایر ناز به واقعیت می‌پیوندد.

جزیره ناز قشم سه صخره هستند که مشتاقانه برای مردم راه می‌گشایند.

 

جزیره ناز در قشم

 

البته امکان دیدن این پدیده به همین راحتی که گفتیم فراهم نمی‌شود. باید از سد کرشمه‌های این زیبارو بگذرید. در ادبیات و فرهنگ ما ایرانی‌ها، نازِ معشوق جایگاه ویژه‌ای دارد. به این خشکی کوچک خلیج فارس، جزایر ناز می‌گویند.

معشوق همه ناز است و عاشق همه نیاز و اگر شما نیز عاشق قدم زدن در جزایر ناز هستید باید کمی انتظار بکشید. همه چیز به زمان جزر و مد آب وابسته است.
اگر می‌خواهید بیشتر درباره جزایر ناز در قشم بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

 • موقعیت جغرافیایی جزیره ناز قشم
 • جادوی جزیره ناز قشم
 • زمان جزر و مد آب در جزیره ناز قشم
 • جایگاه جهانی جزیره ناز قشم در صنعت گردشگری
 • سفر به جزیره ناز قشم
 • مسیرهای دسترسی به جزیره ناز قشم
 • اقامت در حوالی جزیره ناز قشم

موقعیت جغرافیایی جزیره ناز قشم

استان هرمزگان 14 جزیره دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها جزیره قشم است. یکی از این خشکی‌های محصور شده در خلیج فارس، جزایر ناز است. این جزایر در ساحل جنوب شرقی جزیره قشم است و تا شهر قشم 22 کیلومتر فاصله دارد.

جزایر ناز ساحل شنی ندارند و شامل دو جزیره کوچک است که محلی‌ها به آن، دوکَردَه می‌گویند. مساحت جزیره‌ی بزرگ‌تر، تنها در حدود سه هکتار (سی هزار مترمربع) است. جزایر ناز در حالت عادی سه صخره هستند که با ارتفاع 5 تا 10 متر در فاصله یک کیلومتری ساحل قد برافراشته‌اند.

جادوی جزیره ناز قشم

جادوی جزیره ناز

در هنگام جذر و پس‌روی آب، راه برای ورود به جزایر باز می‌شود و می‌توانید بدون خیس شدن در دریا پیاده‌روی کنید. راهی باریک که ساحل را به جزایر ناز متصل می‌کند. این پیوند موقتی است و مثل قطاری که برای سوار شدن بر آن باید وقت‌شناس باشید، در زمان معینی ظاهر می‌شود و پس از مدتی با بالا آمدن و مد آب دریا، ناپدید می‌شود.

 می‌توانید روی این فرش گسترده قدم بگذارید، یک کیلومتر پیاده‌روی کنید و به جزایر ناز برسید. پیاده‌روی در این مسیر شما را خیس نخواهد کرد اما بهتر است صندل به پا داشته باشید تا با خیال راحت‌تری از این پیاده‌روی لذت ببرید.

یکی از زیبایی‌های جزایر ناز چشم‌انداز آن است. از روی صخره‌های جزایر ناز می‌توانید ساحل قشم، خلیج فارس، تنگه هرمز و جزیره لارک را از زاویه‌ای متفاوت ببینید و با دوربین عکاسی خود این مناظر را ماندگار کنید.

اگر جزیره زیاد شلوغ نباشد، شانس شنیدن موسیقی دلنوازی که از صدای وزیدن باد و برخورد امواج دریا به صخره‌ها ایجاد می‌شود را خواهید داشت. روزهای جزایر ناز با درخشش بی‌نظیر خورشید آغاز می‌شود و غروب زیبایی به عنوان حسن ختام به دنبال دارد.

  دره ستارگان قشم [ + تور ساحل جنوبی قشم ]

 

یکی از جذابیت‌های بی بدیل جزایر ناز قشم این است که می‌توانید از زاویه‌های مختلف این جزیره ساحل قشم، خلیج فارس، تنگه هرمز و جزیره لارک را ببینید و از آن عکاسی کنید.

 

زمان جزر و مد آب در جزیره ناز قشم

 

جزیره ناز

زمان جزر و مد بر اساس اطلاعات علمی قابل پیش‌بینی است و در برخی سایت‌ها امکان بررسی آن را دارید. برای این کار باید عبارت qeshm island tide table را در گوگل جستجو کنید. اگر از تلفن همراه و یا تبلت با سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنید، ساده‌ترین راه در زمان سفر، دانلود و نصب برنامه پیش‌بینی جزر و مد NCCTIDE از کافه‌بازار است.

بر اساس جداول ارائه شده در این منابع، به طور کلی فرایند جزر به مدت سه ساعت و فرایند مد ظرف یک ساعت به اتمام می‌رسد. در واقع شما از شروع زمان جزر تا چهار ساعت پس از آن فرصت دارید از مناظر زیبای جزایر ناز، چشم‌اندازها و پیاده‌روی در دریا لذت ببرید.

اگر در این مدت به جزایر ناز بروید و در زمان مناسب باز نگردید باید شش ساعت تا جزر و مد بعدی منتظر بمانید. جزایر ناز تنها دو بار در طول شبانه‌روز برای شما آغوش می‌گشایند و چون یکی از این دو بار در تاریکی شب روی می‌دهد عملاً تنها یک بار در طول روز این فرصت را دارید که با پای پیاده به سمت آن حرکت کنید.

جایگاه جهانی جزایر ناز در صنعت گردشگری

این جزایر و پدیده زیبایی که خلق می‌کنند از عجایب هفتگانه جزیره قشم به شمار می‌رود. علاوه بر آن جزیره ناز قشم، جزو ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم است.

ژئوپارک به مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناسی گویند که در کنار هم قرار دارند. ژئوپارک‌ها ممکن است گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و جاذبه‌های تاریخی یا باستان‌شناسی نیز داشته باشند.

 

جزایر ناز

ژئوپارک‌ها توسط سازمان جهانی یونسکو ثبت می‌شوند و باید از استانداردهای لازم برای گردشگری برخوردار باشند. ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک خاورمیانه است و سرمایه‌ای بزرگ در صنعت گردشگری کشور محسوب می‌شود.

کشور چین با هشت ژئوپارک، در میان کشورهای آسیایی رتبه اول را داراست و درآمد حاصل از گردشگری آن بیش از درآمد سالانه نفتی ما است. علاوه بر امکانات و شرایطی که برای جذب گردشگران خارجی و درآمدزایی از این راه نیاز داریم، ما نیز به عنوان هموطن و گردشگر داخلی، باید در حفظ در نگهداری این منطقه کوشا باشیم.

آلوده کردن منطقه و رها کردن زباله‌هایمان در آن، به صنعت گردشگری کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد.

 

ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک خاورمیانه است و سرمایه‌ای بزرگ در صنعت گردشگری کشور محسوب می‌شود. جزایر ناز هم بخشی از این ژئوپارک هستند.

 

سفر به جزیره ناز قشم

سفر به جزیره ناز

فصل مناسب برای سفر به جزیره قشم، پاییز تا نوروز است. در فصل گرما، تحمل دما و رطوبت جزیره برای غیربومیان دشوار است. اگر عزم سفر به جزیره قشم و دیدن جزایر ناز را دارید، صندل و لباس راحت بپوشید.

  تور جزیره هنگام و تجربه ی سفر به سواحل نقره ای

آفتاب جزیره قشم چهارفصل است بنابراین همراه داشتن عینک دودی و کرم ضدآفتاب را نیز به شما توصیه می‌کنیم. احتمالا وسوسه می‌شوید در آب شنا کنید و یا پا در آب بگذارید، اگر چنین است لباس اضافی نیز همراه داشته باشید.

اگر به دنیای جانوران علاقه دارید، دیدن خرچنگ‌ها، توتیای دریایی، صدف و … در ساحل این منطقه باید برایتان جذاب باشد. در فصل زمستان ممکن است پرندگان مهاجر را نیز ببینید.

دیدنیهای جزیره ناز

در جستجوی آرامش به این جزایر سفر می‌کنید یا به دنبال هیجان هستید. ورود به ساحل نزدیک به جزایر ناز رایگان است اما اگر مایل باشید از امکانات تفریحی که اغلب توسط محلی‌ها ارائه می‌شود، استفاده کنید؛ باید کمی هزینه کنید.

امکانات تفریحی که در این محل وجود دارد برای هر سلیقه‌ای گزینه‌ای در آستین دارد. تا 50 سال پیش، این جزیره محلی برای انبارهای ماهیگیران بوده اما امروز تنها چند اتاقک دارد که استراحتگاهی برای آنان است.

تنها امکانات موجود در جزایر ناز، دست‌فروش‌هایی است که در فصولی که گردشگران در این جزیره حضور دارند مشغول کار هستند. در ساحل قشم که در نزدیکی این جزایر قرار دارد، پارکینگ و چادرهایی برای ارائه خدمات تفریحیِ آبی و هوایی وجود دارد.

 

تور جزیره ناز

علاوه بر این در این ساحل غرفه‌های اغذیه‌فروشی و صنایع‌دستی نیز قرار دارد. اگر به طرح‌های سنتی و اصیلی که با حنا روی دست نقاشی می‌شود علاقه داشته باشید، خانم‌هایی در برخی از این غرفه‌ها هستند که این کار را برایتان انجام خواهند داد. علاوه بر پیاده‌روی روی شن‌های ساحل و حرکت به سمت ارتفاعات جزایر ناز، امکان شترسواری و اسب‌سواری نیز در این ساحل وجود دارد.

ساحل این منطقه محل مناسبی برای رانندگی است و ماشین‌های مناسب این کار را می‌توانید از همین‌ محل، برای مدتی کرایه کنید.

اگر اهل هیجان هستید، آفرودسواری در این ساحل را از دست ندهید. اگر دوست دارید جزایر را از بالا تماشا کنید و هیجان و آرامش را هم‌زمان با هم تجربه کنید، میتوانید از تفریحات هوایی چون پاراگلایدر، کایت‌بورد، پاراموتور، چتربازی و بادسواری، که یکی از جذاب ترین تفریحات جزیره قشم محسوب می‌شوند، لذت ببرید.

غرفه‌های موجود در ساحل هم خدمات آموزشی و هم تفریحی مرتبط را ارائه می‌دهند. بهتر است علاوه بر تجهیزاتی مثل عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب و دوربین عکاسی، لباس بادگیر و کفش مناسب با خود به همراه داشته باشید.

اگر عاشق دریا و آب هستید تفریحاتی چون جت‌اسکی، قایق‌سواری و غواصی در این ساحل میسر است. قایق‌سواری و جت‌اسکی در اغلب سواحل کشور وجود دارد.

سواحل دریای خزر نیز، امکان استفاده از این تفریحات را دارند و بسیاری از مسافران آن‌ را تجربه کرده‌اند. ویژگی منحصر به فرد سواحل جزیره قشم، شرایط مناسب برای غواصی است. وجود آب زلال و آبزیان زیبا همچون توتیای دریایی، ماهی‌ها و جلبک‌ها گردشگران علاقه‌مند را برای غواصی وسوسه می‌کند.

مسیرهای دسترسی به جزیره ناز قشم

با توجه به اینکه از چه مقصدی به سمت جزایر ناز حرکت می‌کنید راه‌هایی برای رسیدن به این جزایر پیش روی شما خواهد بود. معمولاً مسافرین از سمت شهر قشم و یا درگهان به جزایر ناز می‌روند. راه‌های دسترسی از این مناطق را در ادامه آورده‌ایم.

 • شهر قشم: از شهر قشم به بلوار آزادگان رفته و از آنجا به طرف جنوب ادامه مسیر دهید. سپس به جاده ساحلی جنوب جزیره بروید. این مسیر به جاده دریا معروف است و در آن از سکوی نفتی و ساحل طلایی که عبور کنید به پارکینگ ساحل ناز خواهید رسید.
 • شهر درگهان: از درگهان دو مسیر برای دسترسی به جزایر ناز وجود دارد. اولی حرکت به سمت روستای رمچاه و رسیدن به جاده دریا است. ادامه مسیر مانند آنچه در پاراگراف قبل گفتیم خواهد بود. مسیر دوم عبور از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ است. در این مسیر پیش از رسیدن به روستای سوزا به سواحل جزایر ناز خواهید رسید.
  تنگه چاهکوه (مکانی آرام، عجیب و پر رمز و راز)

اقامت در حوالی جزیره ناز قشم

اغلب مسافران این منطقه، از اقامتگاه‌ها و هتل‌های شهر قشم استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفتیم این جزایر محلی برای سکونت ندارد اما اگر مایلی شب را در حوالی این ساحل بگذرانید، می‌توانید از خانه‌های روستایی که به منظور پذیرایی از گردشگران، در روستاهای اطراف آن همچون سوزا، ریگو و رمکان تجهیز شده است، استفاده کنید.

این اقامتگاه‌ها تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی فعالیت می‌کنند و شرایطی فراهم کرده‌اند تا شبی آرام را در محیطی ساده و سنتی سپری کنید.البته اغلب هتل‌های جزیره قشم مانند هتل فولتن گشت‌های جزیره دارند.

لیدرها یا راهنماهای این گشت‌های هتل به خوبی می‌دانند که چه ساعتی از روز زمان جزر و مد است و می‌توانید به راحتی روی دریا قدم بزنید تا به جزایر ناز برسید.

اقامت در حوالی جزیره ناز
به دلیل سطح وسیعی که تحت تاثیر جزر و مد قرار می‌گیرد، بیشتر اوقات خاک ساحل، نرم است. این خاک برای عبور همه انواع اتومبیل مناسب نیست؛ بنابراین بهتر است اگر با ماشین در ساحل حرکت می‌کنید مراقب این موضوع باشید و جایی توقف نکنید.

با پیشروی آب ممکن است خاک نرم‌تر شده و چرخ‌های اتومبیل در آن گیر کند. استان هرمزگان و به ویژه جزیره قشم منطقه مناسبی برای گردشگری است.

اگر به قصد دیدن جزایر ناز به این منطقه آمدید اطلاع داشته باشید که در نزدیکی این جزایر، جاذبه‌های گردشگری دیگری چون دره ستارگان و غار خربس وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این مناظر زیبا را از دست ندهید.

 

 تور گشت ساحل جنوبی قشم

شروع گشت ساعت 8.30 صبح تا 13.30 می باشد.
مکان های بازدید شامل: غار خوربس، دره ستارگان، جزایر ناز و جزیره ی هنگام می باشد. ناهار در هتل (با هزینه مهمان)، ساعت 18 سرویس رفت به مراکز خرید قشم، ساعت 22 سرویس برگشت از مرکز خرید قشم و پذیرایی با دسر مخصوص در کافه رستوران روی آب در ساحل فولتون. هزینه ورودی ها و قایق بر عهده مهمان می باشد.

نرخ تور: نفری 120.000 تومان می باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

3 دیدگاه ها

 1. مسعود فتاحی گفت:

  جزیره ناز برای تفریحات هم جای مناسبی هست. تعداد زیادی پالاگلایدر داره که استقبال خوبی هم میشه. پرواز روی دریا یکی از تفریحات جزیره ناز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *